چه کسی راه‌شیری را کشف کرد؟

هنگامی‌که در طول شب به آسمان نگاه کنید خط باریک و متراکمی از ستارگان خواهید دید که زیبایی خیره کننده‌ای دارد. این رشته که در سراسر آسمان کشیده شده است، کهکشان زیبای ما راه‌شیری است . در مجموعه خانه کیهانی ما به ابعاد مختلف راه شیری پرداخته ایم و سعی کردیم با کهکشان زیبایمان آشناتر شویم. در قسمت آخر این مجموعه به این سوال می پردازیم. ”چه کسی راه شیری را کشف کرد.”
سخت است بتوانیم بگوییم اولین بار چه کسی به راه شیری اشاره کرد. همانطور که امروزه ما می‌توانیم با چشم غیرمسلح راه‌شیری را ببینیم اجداد ما در دوران پارینه سنگی نیز می‌توانستند آن را مشاهده کنند .بنابراین بهتر است سوال خود را به گونه‌ای دیگر مطرح کنیم.” چه کسی کشف کرد راه‌شیری یک کهکشان است؟”
فیلسوفان یونان باستان این فرض را مطرح کرده بودند که راه شیری می‌تواند مجموعه گسترد‌ه‌ای از ستارگان باشد، اما اولین اثبات واقعی این مسئله مربوط به گالیله است که به وسیله تلسکوپ ابتدایی خود در سال 1610 موفق شد راه شیری را مشاهده کند و ستارگان آن را تشخیص دهد.
در سال 1755 امانوئل کانت این فرض را مطرح کرد که راه‌شیری مجموعه بزرگی از ستارگان است که با یکدیگر گرانش متقابل دارند. ستارگان راه‌شیری درون یک دیسک چرخان قرار دارند و منظومه شمسی درون این دیسک قرارگرفته است. ویلیام هرشل، کاشف اورانوس، در سال 1875 تلاش کرد نقشه‌ای از شکل راه شیری تهیه کند. اما او نتوانست تشخیص دهد که بخش بزرگی از راه‌شیری توسط گاز و غبار پنهان شده است و باعث شده تا شکل واقعی آن پنهان بماند. در مدل او خورشید بسیار نزدیک به مرکز کهکشان قرار داشت.

مدل راه شیری- ویلیام هرشل

تشخیص و شمارش بهتر ستارگان زمانی ممکن شد که در سال ستاره شناس 1920 ، ستاره شناس دانمارکی به نام کاپتین نسخه جدیدی از مدل راه شیری هرشل ارائه کرد. در مدل او جایگاه خورشید تا حدی تصحیح شد، اما او نتوانست متوجه ناقص بودن مدل به دلیل مخفی شدن بخش هایی از کهکشان با غبار پی ببرد.

مدل کاپتین(kapteyn model)

تا اوایل دهه 20 میلادی بسیاری از ستاره شناسان گمان می کردند راه شیری تنها کهکشان موجود در عالم است. اما رصدهای هابل و بحث هایی که میان دو ستاره شناس به نامهای هارلو شاپلی و هبرکورتیس در گرفت نشان داد راه شیری تنها یکی از میلیاردها کهکشان موجود در عالم است.
سال هاست راه شیری محل کاوش های بسیار است و تلسکوپ های بسیاری به سوی ان نشانه رفته اند تا رازهای نوار درخشان زیبای آسمانمان را کشف کنند. مجموعه خانه کیهانی ما تمام شد، اما بر اسرار آسمان پایانی نیست.

منبع: universe today

Arisona 

سوگند متقی

سوگند متقی، نجوم آماتوری را به طور جدی از دوره راهنمایی آغاز کرد و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر است. او با مجموعه‌های مختلفی از جمله ماهنامه نجوم، آوا استار و ... تا کنون همکاری داشته و تدریس و ترویج نجوم از فعالیت‌های مورد علاقه اوست.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. amir گفت:

    سلام من میخواهم یک نظریه بشم باید به کجا مراجع کنم

    • پس از مشورت با متخصصان حوزه مد نظر مقاله‌ای مرتبط با یافته‌ها و تحقیقات خود بنویسید و با راهنمایی ایشان در ژورنال‌های علمی منتشر کنید.
      اولین قدم: مشاوره با متخصصان حوزه نظریه مد نظرتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!