خانه کیهانی ما | راه‌شیری با همسایگانش برخورد خواهد‌ کرد

در این قسمت از مجموعه خانه کیهانی ما، قصد داریم کمی درباره روابط راه‌شیری با همسایگانش و آینده کهکشان دوست داشتنیمان حرف بزنیم. اگر نگاهی به اطراف بیاندازیم، کهکشان آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به راه‌شیری است. این جرم دورترین جرمی است که شما می‌توانید با چشم غیرمسلح در آسمان مشاهده کنید کهکشان آندرومدا چیزی در حدود 220000 سال نوری قطر دارد و یکی از اعضای تشکیل‌دهنده گروه محلی است . کهکشان آندرومدا در صورت فلکی آندرومدا قرار دارد.
کهکشان آندرومدا که با نام های مسیه31، M31 و NGC224 نیز شناخته می‌شود را می‌توان برادر بزرگ‌تر راه‌شیری دانست. این کهکشان در حدود هزار میلیاد ستاره دارد (در مقایسه با 200 تا 400 میلیارد ستاره کهکشان ما). آندرومدا تقریبا همزمان با راه‌شیری 13.5 میلیارد سال قبل به وجودآمده است. راه‌شیری و آندرومدا بسیار به یکدیگر شباهت دارند. هردوی این کهکشان‌ها اندازه فعلی خود را از بلعیدن کهکشان‌های کوچکی که با آن‌ها برخورد کرده‌اند به دست آورده‌اند.

کهکشان آندرومدا

ادغام دو کهکشان

انبساط جهان باعث شده‌است بیش‌تر کهکشان‌ها در حال فاصله گرفتن از یک‌دیگر هستند اما راه‌شیری و آندرومدا به یک‌دیگر نزدیک می‌شوند. آندرومدا و راه‌شیری همسایه‌های خوبی برای یکدیگر هستند اما این دو همسایه در نهایت یکی خواهند شد . آندرومدا و راه‌شیری با سرعت 200 کیلومتر بر ثانیه به سمت یک‌دیگر در حال حرکت هستند و در نهایت باهم برخورد خواهند کرد. البته احتیاجی نیست وحشت‌زده شوید، آندرومدا در فاصله بیش از 2 میلیون سال نوری از ما قرار دارد و این برخورد 2تا 3 میلیارد سال دیگر رخ خواهد داد.

تصویر خیالی از ادغام راه‌شیری و آندرومدا

هنگام برخورد چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟

برخورد راه‌شیری و آندرمدا مصیبت بار نخواهد بود ( در حال حاضر راه‌شیری با کهکشان کوتوله قوس برخورد کرده‌است و در حال بلعیدن ستارگان آن می‌باشد). تنها واکنش‌های ستاره‌زایی به راه خواهد انداخت و احتمالا ابرنواخترهای زیاد به وجود خواهند آمد.
هنگام برخورد دو کهکشان، احتمال برخورد ستارگان آن‌ها با یک‌دیگر بسیار کم است چرا که فضای زیادی بین ستارگان وجود دارد و فواصل بسیار بزرگ هستند. اما درباره گاز میان ستاره‌ای این طور نیست . این گازها در اثر برخورد داغ می‌شوند و ستارگان جدیدی به وجود می‌آیند .همچنین ممکن است گازهای موجود توسط ستارگان قدیمی‌تر مکیده شود و در نتیجه جرم آن‌ها افزایش یابد . این افزایش جرم ممکناست به حدی باشد که آن‌ها را به ابرنواختر تبدیل کند.
با وجود اینکه تعداد زیادی ستاره بر اثر این برخورد به وجود خواهند آمد ، اما کهکشان حاصل، یک کهکشان ستاره‌فشان “starburst” نخواهد بود. چرا که این برخورد به آرامی انجام می‌پذیرد. دو کهکشان از میان یک‌دیگر عبور خواهند کرد و اختلالات گرانشی ناشی از این عبور ستارگان را به فضای خالی پرتاب خواهد کرد.
ادغام این دو کهکشان در یک‌دیگر زمان‌بر است، اما در نهایت 5 میلیارد سال دیگر ما یک کهکشان ادغام شده خواهیم داشت که هیچ شباهتی به این دو کهکشان ندارد. کهکشان ادغام شده، کهکشانی خواهد بود که فعلا آن را “milkomeda” می‌نامیم. خورشید شانس اندکی دارد که جزیی از این کهکشان جدید باشد.

 

برخورد نزدیک

خط سیر ابر اسمیت

البته باید گفت آندرومدا تنها چیزی نیست که ممکن است با راه‌شیری برخورد کند. در حال حاضر ابر بزرگی از گاز هیدروژن در مسیر برخورد با راه‌شیری قرار دارد. گرچه هم اکنون لبه این ابر و کهکشان ما فعل و انفعالاتی دارند؛ اما قرار نیست تا 40 میلیون سال آینده ستاره‌زایی پر سر و صدایی اتفاق بیفتد. این ابر گازی که در سال 1963 کشف شده‌ است و ابر اسمیت نامیده‌می‌شود 11000 سال نوری طول و 2500 سال نوری عرض دارد. این ابر مقادیر کافی هیدروژن برای ایجاد میلیون‌ها ستاره با جرم خورشید را داراست . به نظر می‌رسد کهکشان دوست داشتنی ما روزهای پر هیجانی را در پیش داشته باشد.

منابع:  , universetoday ,universe today

سوگند متقی

سوگند متقی، نجوم آماتوری را به طور جدی از دوره راهنمایی آغاز کرد و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر است. او با مجموعه‌های مختلفی از جمله ماهنامه نجوم، آوا استار و ... تا کنون همکاری داشته و تدریس و ترویج نجوم از فعالیت‌های مورد علاقه اوست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *