خانه کیهانی ما | چند سیاره در راه شیری وجود دارد؟

در یک شب صاف، که آلودگی نوری وجود نداشته باشد تجربه تماشای آسمان شب فوق العاده خواهد‌بود. هزاران ستاره که تنها بخشی از ستارگان کهکشان ما هستند دیده‌خواهند شد.

نقطه جالب توجه این است که بخش بزرگی از این ستارگان، سیستم سیاره‌ای مختص خود را دارد. در این صورت چند سیاره در راه‌شیری وجود دارد؟ در این بخش از مجموعه خانه کیهانی ما به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

به ازای هر ستاره چند سیاره وجود دارد؟

برای اینکه پاسخ درستی به این سوال بدهیم احتیاج به یک سری فرض و محاسبه داریم. با وجود اینکه تا کنون تعداد بسیار زیادی سیاره فراخورشیدی کشف کرده‌ایم، اما منظومه شمسی تنها منظومه سیاره‌ای است که تاکنون به صورت عمیق مطالعه شده‌است. تعداد سیارات دیگر ستارگان می‌تواند بیشتر یا کمتر از سیارات منظومه شمسی باشد. فرض می‌کنیم تعداد سیارات دیگر ستارگان راه‌شیری به طور متوسط با منظومه شمسی برابر باشد. یعنی هر ستاره 8 سیاره به دور خود داشته‌باشد. حال باید جواب این سوال را بیابیم که راه‌شیری شامل چند ستاره است؟

تعداد ستارگان راه‌شیری

تعداد واقعی ستارگان راه‌شیری موضوع است که همچنان مورد بحث است. با توجه به این‌‌که امکان مطالعه راه‌شیری از بیرون وجود ندارد، ستاره‌شناسان مجبورند تعداد ستارگان را تخمین بزنند.

تخمین تعداد ستارگان راه‌شیری با استفاده از جرم کهکشان انجام می‌شود. در قسمت‌های قبلی این مجموعه به این مساله پرداخته‌ایم . بر اساس محاسبات ما راه‌شیری حدود 100 تا 400 میلیارد ستاره دارد.

بر این اساس می‌توانیم بگوییم راه‌شیری 800 میلیارد تا 3200 میلیارد ستاره دارد. بعضی ها این عدد را تا8000 میلیارد تخمین زده‌اند.

فراخورشیدی‌های قابل سکونت

تا 13 اکتبر 2016، ستاره‌شناسان 3397 فراخورشیدی را از میان 4696 کاندید تایید کرده‌اند. بعضی از این فراخورشیدی‌ها به صورت مستقیم رصد شده‌اند، اما بیشتر آن‌ها با استفاده از روش‌های غیر مستقیمی چون سرعت شعاعی و روش گذر آشکارسازی شده‌اند.

 

وجود سیارات با استفاده از تاثیر گرانش آن‌ها بر ستاره مادرشان می‌تواند تایید شود. ستاره‌شناسان با استفاده از مقدار حرکت ستاره به جلو و عقب می‌توانند بفهمند که آیا ستاره به دور خود سیاره دارد و تعداد و جرم این سیارات چقدر است. در روش گذر وجود سیارات با گذر آن‌ها از مقابل ستاره مادرشان تایید می‌شود. با گذر سیارات از مقابل ستاره مادر گرفت اتفاق می‌افتد. با اندازه‌گیری زمان گرفت اندازه و جرم سیاره تخمین زده می‌شود.

ماموریت کپلر ماموریت شناسایی سیارات فراخورشیدی است. این ماموریت در 4 سال اول فعالیت خود توانسته است 15000 سیاره را که به دور ستارگان رده M  می‌چرخند شناسایی کند. این ستارگان که با نام کوتوله سرخ نیز شناخته می‌شوند بسیار کوچک‌تر و کم‌نور تر از خورشید هستند.

در حال حاضر ماموریت کپلر وارد فاز دیگری شده‌است که به K2 معروف است. در این مرحله که از نوامبر 2013 آغاز شده‌است تمرکز ماموریت بر روی ستارگان نوع G  وK  قرار گرفته‌است. این ستارگان از نظر گرما و درخشندگی به خورشید نزدیک‌تر هستند.

اخیرا  مرکز تحقیقاتی  NASA AMES داده‌های کپلر را مطالعه کرده‎‌است. از این مطالعات چنین بر می‌آید تنها 24 درصد از ستارگان رده M، در میان سیارات دورشان سیاره‌ای وجود دارد که می‌تواند میزبان حیات باشد. بر این اساس حدود 10 میلیارد سیاره زمین مانند وجود دارد که توانایی میزبانی حیات را دارند.

همچنین بررسی‌هایی که روی فاز دوم ماموریت انجام شده نشان می‌دهد حدود یک چهارم ستارگان بررسی شده در این فاز می‌توانند سیارات زمین مانند در منطقه حیاتشان داشته‌باشند.منطقه حیات به محدوده‌ای در اطراف ستاره مادر گفته می‌شود که امکان وجود آب مایع در آن مکان وجود داشته‌باشد.)

کل ستارگان بررسی شده در ماموریت کپلر حدود هفتاد درصد ستارگان راه‌شیری را تشکیل می‌دهند. بنابراین می‌توان تخمین زد راه‌شیری ده‌ها میلیارد سیاره زمین مانند دارد که  به صورت بالقوه توانایی میزبانی حیات را دارا هستند.

در سال‌های آینده ابزارهایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب و همین‌طور Transitting Exoplanet Survey Satellite)TESS).  نیز به یافتن فراخورشیدی‌ها خواهند پرداخت. آن‌ها می‌توانند سیارات کوچک‌تری که به دور ستارگان کم‌نورتر می‌چرخند را آشکارسازی کنند.

در آینده بشر می‌تواند با دقت بیشتری درباره سیارات فراخورشیدی و امکان حیات در آن‌ها صحبت کند. شاید هم زمانی توانستیم درباره حیات فرا زمینی حرف بزنیم.

منبع: universetoday

سوگند متقی

سوگند متقی، نجوم آماتوری را به طور جدی از دوره راهنمایی آغاز کرد و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر است. او با مجموعه‌های مختلفی از جمله ماهنامه نجوم، آوا استار و ... تا کنون همکاری داشته و تدریس و ترویج نجوم از فعالیت‌های مورد علاقه اوست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *