خانه کیهانی ما| شکل‌گیری راه‌شیری

 

در این قسمت از مجموعه خانه کیهانی ما به بررسی شکل‌گیری راه شیری می پردازیم . راه‌شیری ساختاری با هندسه منحصربه فرد است، دیسک چرخانی که درون یک هاله کروی جاسازی شده‌است. جمعیت تشکیل دهنده هاله و دیسک در مقدار و نوع عناصر سنگین، سن و مدار ستارگان با یک‌دیگر متفاوت هستند.

این هندسه، سن و توزیع جرم سرنخ‌های اندکی از نوع شکل‌گیری راه‌شیری به دست می‌دهد. برای فهم بهتر کهکشان، منجمان احتیاج به یک سناریو شکل‌گیری دارند. سناریویی که بتواند تمام جزئیات را توضیح دهد. از آن‌جایی که این اتفاقات مدت‌ها قبل رخ‌داده اند، تمام شواهد غیر مستقیم هستند و می‌توانند به شیوه‌های مختلفی تفسیر شوند. شکل‌گیری راه‌شیری همچنان موضوع تحقیقات و مناظره‌هاست.

شبیه‌سازی کامپیوتری که شکل‌گیری دیسک کهکشانی مانند راه‌شیری را نشان می‌دهد

داستان کهکشان ما 12، 13 میلیارد سال پیش آغاز شده‌است. تقریبا 500000 سال بعد از بیگ‌بنگ ناهمگونی اندکی در چگالی کیهان رخ داد و جهان به ساختارهای مختلفی فروپاشید. ماده تاریک که هاله کهکشان ها و خوشه‌های کهکشانی را تشکیل می‌‌دهد ابتدا ایجاد شده‌است و گرانش ناشی از آن به ماده معمولی شکل داده‌است. در بیشتر موارد، مواد ناشی از فروپاشی، ساختارهای کهکشانی مانند کهکشان‌های بی قاعده امروزی تشکیل دادند. در طول زمان گرانش باعث ادغام بعضی از این ساختارها شده‌است و ساختارهای بزرگی همچون کهکشان راه‌شیری خودمان ایجاد کرده‌است.

با استفاده از مشاهدات ما می‌دانیم، هنگامی که دو کهکشان کوچک‌تر با یک‌دیگر برخورد می‌کنند اگر موقعیت اولیه‌شان مناسب  بوده‎‌باشد امکان تشکیل یک کهکشان مارپیچی بزرگ‎‌تر وجود دارد. از آن‌جایی که کهکشان‌هی کوچک بسیاری وجود دارند، این امکان وجود دارد که کهکشان‌ها بر اثر ادغام با یک کهکشان دیگر هی بزرگ و بزرگ‌تر شوند. این فرآیند بارها و بارها در طی میلیارد‌ها سال از زمانی‌که جهان کوچک‌تر بود و فاصله بین کهکشان‌ها کم‌تر،  اتفاق افتاده‌است. به‌دست آوردن آرام آرام جرم در طول ادغام با کهکشان‌های کوچک می‌تواند بسیاری از خصوصیات غیرمعمول کهکشان ما را توضیح دهد.

به طور مثال، هجوم گاز و غبار جدیدی که به‌وسیله این سیستم ها اتفاق می‌افتد می‌تواند توضیح دهد که چرا فرآیند شکل‌گیری ستارگان تا کنون تمام ماده خام راه‌شیری را مصرق نکرده‌است . هم‌چنین این مسئله می‌تواند تفاوت در سن خوشه‌های ستاره‌ای و مدارهای متفاوت بعضی ستارگان را توضیح دهد. بعضی از این ساختارها در هاله کهکشان‌های کوچک‌تر در نقاط دیگری از جهان متولد شده‌اند. پس از بلعیده‌شدن این کهکشان‌ها توسط راه‌شیری خوشه‌ها به هاله کهکشان ما اضافه شده‌اند ولی خصوصیات اولیه خود را حفظ کرده‌اند و سن و جهت مدارشان می‌تواند متفاوت باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد زیادی کهکشان کوتوله توسط راه‌شیری بلعیده شده‌اند و این فرآیند هر چند با روند کندتری ادامه دارد. شبیه سازی های کامپیوتری نقش مهمی در نشان دادن احتمال اتفاقات مختلف در فرآیند شکل‌گیری و رشد راه‌شیری دارند.

 

 

 

منبع: universe today ، teachastronomy

سوگند متقی

سوگند متقی، نجوم آماتوری را به طور جدی از دوره راهنمایی آغاز کرد و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر است. او با مجموعه‌های مختلفی از جمله ماهنامه نجوم، آوا استار و ... تا کنون همکاری داشته و تدریس و ترویج نجوم از فعالیت‌های مورد علاقه اوست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!