رویدادهای نجومی | نیمه اول آذرماه ۹۵

 توجه: هر روز از ساعت ۰۰: ۰۰ تا ۲۴ در نظر گرفته‌شده است. در نتیجه رویدادی که در ساعت ۰۱: ۰۰ بامداد روز سه‌شنبه رخ می‌دهد در تاریخ رسمی خود آورده شده؛ در صورتی که آمادگی برای رصد آن باید از دوشنبه (شب) انجام شود.

 

رویدادهای نجومی

۱ آذرماه

تربیع آخر ماه

level1_hugeiconدر ساعت ۱۲: ۰۵ به وقت تهران ماه به نقطه‌ی میانه بین ماه کامل و ماه نو می‌رسد. در این حالت ماه نیمی روشن و نیمی تاریک است. ماه در این هنگام در حدود نیمه‌شب طلوع می‌کند و تا صبح در آسمان دیده می‌شود.

مدت زمانی که ماه در حالت تربیع قرار دارد زمان بسیار خوبی برای رصد ماه با یک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک است. در حالی که نیمی از ماه روشن و نیم دیگر تاریک است، ترمیناتور ماه که خط جداکننده بین ناحیه روشن و تاریک ان است، به خوبی قابل‌مشاهده است.

در امتداد این خط با توجه به زاویه تابش و طول بلند سایه‌ها می‌شود کوه‌ها و عوارض سطح ماه را بهتر مشاهده کرد.

تربیع آخر ماه

تربیع آخر ماه

 

۴ آذرماه

اجتماع عطارد و زحل

level1_hugeiconعطارد در ساعت ۰۴: ۱۰ به وقت تهران از فاصله 3°28′ جنوب سیاره زحل عبور می‌کند. مشاهده سیاره عطارد و زحل در این وضعیت از ایران ممکن نیست، زیرا ارتفاع خیلی کمی در این ساعت دارند و در زمان روز به بیشترین ارتفاع خود می‌رسند. علاوه بر این دو سیاره فاصله کمی با خورشید دارند و رصد آن تقریباً غیرممکن است.

عطارد قدری معادل -1.7 و زحل 0.4 دارد. در صورتی که امکان رصد دو سیاره وجود داشت، جدایی دو سیاره بیشتر از مقداری است که با تلسکوپ بتوان آن را رصد کرد، اما با چشم غیرمسلح یا یک دوچشمی می‌توانستیم به خوبی از مشاهده این اجتماع لذت ببریم.

۵ آذرماه

مقارنه ماه و مشتری

level1_hugeiconماه و مشتری از نزدیکی یکدیگر عبور می‌کنند. در این روز در ساعت ۰۶: ۳۶ ماه و سیاره مشتری از فاصله 1°50′ یکدیگر عبور می‌کنند. در ایران این دو جرم سماوی در سپیده‌دم در کنار یکدیگر قابل روئیت هستند.

ماه در این زمان قدری معادل -10.6 و مشتری نیز قدری برابر -1.8 دارد و هر دو در صورت فلکی سنبله قرار دارند.

جدایی ماه و مشتری به اندازه‌ای است که در میدان دید تلسکوپ جای نمی‌گیرند، اما به کمک یک دوچشمی یا با چشم غیرمسلح می‌توان آن را مشاهده کرد.

۶ آذرماه

زمین تاب (Eartshine)

level1_hugeiconبهترین زمان برای رصد زمین تاب و اثر آن بر ماه این شب خواهد بود. نور خورشید از زمین به سمت قسمت شبِ ماه بازتاب می‌شود. این امر باعث می‌شود که نیمه‌تاریک ماه را بتوانیم ببینیم.

 

۷ آذرماه

ماه در اوج

level7_iconlevel8_iconماه به دورترین نقطه در مدارش به زمین می‌رسد و در نتیجه آن کمی کوچک‌تر دیده خواهد شد. فاصله ماه از زمین متغیر است زیرا مدار آن دایره کامل نیست. ماه در این مدار بیضی‌شکل هر ماه به دور زمین می‌گردد و فاصله‌اش از زمین حدود ۱۰ درصد تغییر می‌کند. این فاصله در اوج 405,000 km و در حضیض 363,000 km است.

این به آن معنی است که اندازه ماه در آسمان نیز در هر ماه تغییر می‌کند، این تغییر حدود ۱۳ درصد است. درخشندگی ماه نیز اندکی تغییر خواهد کرد، ماه در حضیض مداری کمی روشن‌تر خواهد بود.

در این ماه اندازه قمر زمین 29.38 ثانیه قوسی است، برای مقایسه ماه در حالت متوسط قطری معادل 31.07 است.

در این روز ماه در ساعت ۲۳: ۳۹ به نقطه اوج مداری خود می‌رسد.

۹ آذرماه

ماه نو

level8_icon level6_hugeiconدر ساعت 15:50 به وقت تهران، مقارنه ماه و خورشید رخ می‌دهد و ماه نو متولد می‌شود.

 

 

 

رصد نپتون

level3_hugeiconنپتون در این روز بهترین روئیت پذیری را در زمان عصرگاهی در طول سال دارد. نپتون را با چشم غیرمسلح نمی‌توان دید اما به کمک یک دوچشمی یا تلسکوپ کوچک می‌توان آن را به راحتی مشاهده کرد.

 

۱۱ آذرماه

ثور در مقابله

level1_hugeiconصورت فلکی ثور در ساعات اولیه بامداد این روز در حالت مقابله با خورشید قرار می‌گیرد. این بهترین زمان برای رصد و مشاهده این صورت فلکی زیبا و اجرام عمقی در محدوده این صورت فلکی است.

 

 

۱۲ آذرماه

الدبران در مقابله

level1_hugeiconالدبران در این در ساعت ۱۱: ۱۶ در وضعیت مقابله لا خورشید قرار می‌گیرد. اگرچه این زمان در روز است اما این شب یکی از بهترین زمان‌ها برای رصد الدبران است.

زمین تاب (Eartshine)

بهترین زمان برای رصد زمین تاب و اثر آن بر ماه این شب خواهد بود. نور خورشید از زمین به سمت قسمت شبِ ماه بازتاب می‌شود. این امر باعث می‌شود که نیمه‌تاریک ماه را بتوانیم ببینیم.

 

وضعیت اقمار مشتری

سیاره مشتری و قمرهای آن از سوژه‌های خوب رصدی هستند که با یک دوربین دوچشمی نجومی یا یک تلسکوپ کوچک قابل رصد هستند. مشاهده نحوه قرارگیری ۴ قمر گالیله‌ای این سیاره و حرکت آن‌ها می‌تواند جالب باشد. نمودار زیر وضعیت قرارگیری اقمار گالیله‌ای مشتری را در طول نیمه دوم شهریورماه نشان می‌دهد.

canvas

منابع:

منبع، منبع،

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *