رویدادهای نجومی | نیمه دوم آبان ماه

در این نوشته تلاش کردیم رویداد های نجومی پیش رو در دو هفته آینده را معرفی کنیم و پیشنهاد های رصدی علم بازار را برای شما ارائه کنیم.
توجه: هر روز از ساعت ۰۰: ۰۰ تا ۲۴ در نظر گرفته‌شده است. در نتیجه رویدادی که در ساعت ۰۱: ۰۰ بامداد روز سه‌شنبه رخ می‌دهد در تاریخ رسمی خود آورده شده؛ در صورتی که آمادگی برای رصد آن باید از دوشنبه (شب) انجام شود.

رویدادهای نجومی

عطارد در اوج

level8_iconlevel7_iconعطارد در گردشش به دور خورشید به بیشترین فاصله از خورشید می‌رسد؛ به عبارت دیگر در اوج مداری خود قرار می‌گیرد. در این حالت فاصله عطارد از خورشید 0.47 واحد نجومی است.

بر خلاف بیشتر سیارات که مدار تقریباً دایره‌ای دارند، مدار عطارد به طور قابل توجهی بیضی شکل است. فاصله عطارد از خورشید بین 0.307 واحد نجومی در حضیض مداری و 0.467 واحد نجومی در اوج مداری؛ تغییر می‌کند و این بیش از 50٪ است. این به آن معناست که سطح این سیاره در حضیض دو برابر بیشتر انرژی نسبت به حالت اوج از خورشید دریافت می‌کند.

۲۰۱۶-۱۱-۰۴_۰۰-۳۲-۰۳

وضعیت منظومه شمسی

عطارد در این روز در حدود ساعت 18:31 به وقت تهران به نقطه اوج در مدار خود می‌رسد. هم‌زمان با این رویداد زمین در نقطه مقابل عطارد در منظومه شمسی قرار دارد. (مطابق تصویر بالا) این به آن معنی است که عطارد در این حالت در بیشترین فاصله‌اش از زمین نیز قرار دارد. با این حال تغییرات حاصل از قرارگیری عطارد در این حالت این‌قدر نیست که به کمک تلسکوپ‌های آماتوری قابل‌تشخیص باشد یا اگر باشد تغییرات زیادی نخواهد بود.

هشدار: با توجه به نزدیکی عطارد به خورشید در آسمان از تلاش برای رصد آن جدا خودداری؛ این کار باعث آسیب جدی به چشم‌ها می‌شود.

22 آبان ماه

ماه در اوج

level7_iconماه در ساعت 22:43 این شب به نقطه اوج خود می‌رسد. فاصله ماه در این حالت از خورشید 0.9917 واحد نجومی خواهد بود.

 

 

 

اجتماع ماه و اورانوس

level3_hugeiconدر این روز شاهد اجتماع ماه و سیاره اورانوس خواهیم بود. ماه و اورانوس در آسمان به فاصله 2°41′ از یکدیگر قرار می‌گیرند. در ایران این دو جرم آسمانی در آسمان عصرگاهی قابل روئیت هستند. ماه و اورانوس در زمان غروب آفتاب در حدود 20 درجه‌ای بالای افق شرقی قرار خواهند داشت.

در ساعت 21:54 این دو جرم به بالاترین نقطه در آسمان با ارتفاع 61° می‌رسند. این دو جرم تا بعد از ساعت 3 بامداد نیز قابل روئیت هستند.

در لحظه نزدیک‌ترین تقرب، یعنی حدود ساعت 16 به وقت تهران ماه دارای قدر -12.7 و اورانوس دارای قدر 5.7 می‌باشند.

برای رصد با تلسکوپ دو جرم فاصله زیادی از یکدیگر دارند و در میدان دید یک تلسکوپ قرار نمی‌گیرند؛ اما به کمک یک دوچشمی می‌توان به راحتی ماه و اورانوس را در یک قاب دید.

بارش شهابی ثوری

level1_hugeiconبارش شهابی ثوری بارش شهابی سالیانه‌ای است که بر اثر برخورد ذرات برجای مانده از دنباله‌دارِ آنکه با جو زمین پدید می‌آید. از آنجا که نقطه‌ی نور باران این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قرار دارد، اخترشناسان سال‌ها پیش آن را بارش شهابی ثوری نامیدند؛ که این نام تا به امروز باقی است.

انتظار می‌رود بارش شهابی ثوری (ثور شمالی) در این شب به اوج خود برسد. حداکثر نرخ بارشی که در یک رصدگاه ایدئال انتظار می‌رود، حدود ۱۰ شهاب در هر ساعت است. ماه در این شب ۱۳ روز سن دارد و به ماه کامل نزدیک است، روشنایی ماه در این شب، دیدن شهاب‌ها را محدود خواهد کرد.

۱۹۰۰۶۴۶

24 آبان ماه

ماه در حضیض

ماه به نزدیک‌ترین نقطه در مدارش به زمین می‌رسد و در نتیجه آن کمی بزرگ‌تر دیده خواهد شد. مدار ماه به دور زمین دایره کامل نیست و در واقع یک بیضی است. نزدیک‌ترین فاصله ماه از زمین 363 هزار کیلومتر و بیشترین فاصله آن 405 هزار کیلومتر است.

لحظه رسیدن ماه به نقطه حضیض مداری‌اش، به وقت تهران ۱۴: ۵۲ است.

 

ماه کامل

level1_hugeiconماه در این شب دارای فاز کامل و سن 14 روز خواهد بود. لحظه رسیدن به فاز کامل در این شب به وقت تهران 17: ۲۳ خواهد بود؛ و می‌توان آن را به راحتی در آسمان مشاهده کرد. ماه در لحظه فاز کامل در صورت فلکی ثور قرار خواهد داشت.

هم‌زمان با کامل شدن فاز ماه، از نظر مداری ماه به حضیض مداری و کمترین فاصله از زمین می‌رسد. در این حالت ماه اندکی بزرگ‌تر و درخشان‌تر از حالت معمول دیده خواهد شد.

رویدادی این چنین، یعنی هم‌زمانی ماه کامل با حضیض مداری ماه، تقریباً هر ۱۳ ماه یک‌بار امکان‌پذیر است.

 

27 آبان ماه

خوشه پروین در اوج آسمان

level1_hugeiconخوشه پروین یا مسیه ۴۵؛ در موقعیت مناسبی برای رصد قرار می‌گیرد. این خوشه ستاره‌ای باز در حوالی نیمه‌شب به وقت محلی به بالاترین موقعیت خود در آسمان می‌رسد. این به معنی بیشترین حضور مسیه ۴۵ در آسمان است.

خوشه پروین از حوالی غروب خورشید تا ۶ بامداد روز بعد قابل روئیت خواهد بود. این خوشه باز در ساعت 00:06 به بیشترین ارتفاع خود 78 درجه خواهد رسید. قدر خوشه پروین 1.6 است و به راحتی با چشم غیرمسلح قابل روئیت است اما به کمک یک دو چشمی به خوبی می‌توان آن را مشاهده کرد.

fiflhf828 آبان ماه

بارش شهابی اسدی

level1_hugeiconبارش شهابی اسدی یکی از مشهورترین بارش‌های شهابی است که معمولاً هر ساله در فصل پائیز روی می‌دهد و کانون بارش آن در صورت فلکی اسد به نظر می‌رسد.

بارش شهابی اسدی در این شب به اوج خواهد رسید. این بارش که از ۲۵ آبان ماه تا ۳۰ آبان ماه برقرار است در این شب به اوج خود می‌رسد. انتظار می‌رود در یک رصدگاه مناسب ۲۰ شهاب در هر ساعت مشاهده شود. ماه در این شب ۱۹ روز سن دارد، با طلوع ماه در نزدیکی ساعت ۲۲ انتظار می‌رود روشنایی ماه تعداد شهاب‌های قابل‌مشاهده را تحت تأثیر قرار دهد.

ستاره شناسان مصر بارش اسدی را در سال ۹۰۲ میلادی مشاهده و ثبت کرده‌اند و بعدها منجمان کشورهای اسلامی، چینی، ژاپنی، فرانسوی، پرتقالی نیز آن را رصد کرده‌اند. در سال ۱۷۹۹ میلادی دریانوردان و ساکنان قاره آمریکا رصد کردند و در سال ۱۸۳۳ نیز مردم کشورهای مختلف شاهد طوفان شهابی اسدی بودند که نرخ ساعتی سرسویی در کم‌تر از یک شبانه روز از ۰ به ۵۰۰۰۰۰ رسید که در تاریخ بی نظیر است و برخی مردم می‌پنداشتند که جهان رو به پایان است. آخرین گذر دنباله‌دار تمپل تاتل از مدار زمین در سال ۱۹۹۹ میلادی بود و به همین دلیل در آن سال نرخ ساعتی سرسویی این بارش شهابی به بیش از ۷۰۰۰ رسید اما سریعاً از تعداد این شهاب‌ها کم شد به طوری که نرخ ساعتی سرسویی سال ۲۰۰۰ میلادی ۴۸۰ سنجیده شد و در سال ۲۰۰۳ به زیر ۱۰۰ کاهش پیدا کرد.

 

منابع:

منبع، منبع، منبع،

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *