رویدادهای نجومی | نیمه اول مهرماه

در این نوشته تلاش کردیم، رویدادهای نجومی شاخص که در نیمه اول مهرماه رخ می‌دهند و همچنین پیشنهادهایی برای رصد را معرفی کنیم. یک تقویم نیز از مجموعه رویدادهای نجومی مهرماه برای شما آماده کردیم که در ادامه می‌توانید آن را دریافت کنید.

 

توجه: کلیه داده‌ها و زمان‌ها بر اساس موقعیت تهران و ساعت رسمی کشور آمده است.

۲ مهر

تربیع آخر ماه

level1_hugeiconماه در این شب به نقطه‌ای بین ماه کامل و ماه نو می‌رسد. در این حالت تنهای نیمی از ماه روشن است. در این ایام ماه در حدود نیمه‌شب طلوع می‌کند و حتی تا قسمتی از روز در آسمان قابل‌مشاهده است.

ماه در این شب در حدود ساعت ۲۲: ۵۴ طلوع خواهد کرد.

در زمانی که ماه دارای فاز ۵۰ در صد است؛ زمان مناسبی برای رصد آن به کمک یک دوچشمی یا تلسکوپ کوچک است. اگرچه تنها نیمی از ماه روشن است، اما خطی که بخش روشن و تاریک ماه را جدا می‌کند (ترمیناتور ماه) می‌تواند جالب باشد. در امتداد این خط تابش نور تحت زاویه کمی صورت می‌گیرد و در نتیجه سایه‌های بلندتر را از عوارض ماه خواهیم داشت؛ که باعث می‌شد جزئیات بیشتری از سطح ماه را بتوانیم تشخیص دهیم.

 

۳ مهر

کهکشان NGC 55

level4_hugeicon

کهکشان بی‌قاعده NGC 55 در موقعیت مناسبی برای رصد قرار می‌گیرد. در حدود نیمه‌شب این کهکشان به بیشترین ارتفاع خود در آسمان می‌رسد. میل (declination) آن حدود -۳۹ است. دیدن آن از نیم‌کره جنوبی راحت‌تر است و در نیم‌کره شمالی برای عرض‌های بیشتر از ۳۰ درجه غیرقابل‌مشاهده است.

رصد این کهکشان کمی دشوار است زیرا ارتفاع آن در تهران و مناطق هم عرض آن در حدود ۱۵ درجه است. این عدد برای مناطق جنوبی کشور به ۲۰ درجه نیز می‌رسد. وجود عوارض زمینی، غبار در افق و آسمان تاب رصد این کهکشان را کمی دشوار می‌کند؛ اما اگر ابزار لازم و رصدگاه ایده‌آلی را داشته باشیم شانس رصد آن را خواهیم داشت. قدر این کهکشان ۸ است.

۴ مهر

مقارنه ماکی‌ماکی و خورشید

level6_hugeiconاز دیدگاه ناظر زمینی سیاره کوتوله ماکی‌ماکی بسیار نزدیک به خورشید دیده خواهد شد اما در واقع این سیاره کوتوله از سمت مقابل زمین در منظومه شمسی در حال گردش به دور خورشید خواهد بود. این تقرب ظاهری به خورشید باعث خواهد شد برای چند هفته ماکی‌ماکی قابل رصد نباشد.

در همین زمان ماکی‌ماکی به نقطه‌ای در مدارش می‌رسد که بیشتریم فاصله را تا زمین خواهد داشت. فاصله‌ای به اندازه‌ی ۵۳٫۳۵ AU؛ به مرور و با گذشت چند هفته ماکی‌ماکی کم‌کم به در سمت غرب خورشید قرار می‌گیرد و این روال ادامه خواهد داشت تا نزدیک ۶ ماه بعد این سیاره کوتوله در کل شب قابل رصد باشد.

۵ مهر

مقارنه مشتری و خورشید

level6_hugeiconlevel8_iconاز دید ناظر زمینی مشتری در فاصله نزدیکی از خرشید در آسمان قرار خواهد گرفت و در حقیقت از سمت دیگر خورشید عبور خواهد کرد. در نزدیک‌ترین حالت خورشید و سیاره مشتری به جدایی ۱°۰۵’ می‌رسند. در این حالت مشتری برای چند هفته کاملاً غیرقابل رصد خواهد بود.

در این زمان مشتری که در حال گذر از سمت مقابل زمین در منظومه شمسی است؛ به بیشترین فاصله‌اش از زمین یعنی ۶٫۴۵ AU می‌رسد. اگر مشتری در این زمان قابل رصد بود. در کوچک‌ترین اندازه و کم‌نورترین حالت با قطر ظاهری معادل ۲۹٫۹ ثانیه قوسی دیده می‌شد.

۷ مهر

level1_hugeiconعطارد در بیشترین کشیدگی

عطارد در آسمان صبح با قدری معادل -۲٫۶ در حال درخشش خواهد بود در حالی که بیشترین جدایی را از خورشید دارد. اصطلاحاً زاویه کشیدگی آن ماکزیمم است. در ادامه فاصله عطارد و خورشید رفته‌رفته کم می‌شد تا در نور خورشید غیرقابل رصد باشد.

هم‌نشینی ماه و قلب‌الاسد

در ساعات اولیه بامداد این روز ماه و ستاره قلب‌الاسد در فاصله نزدیکی از هم دیده خواهند شد. در ساعت ۰۰: ۵۵ ماه ۲٫۱ درجه پایین‌تر از قلب‌الاسد قرار می‌گیرد. به خاطر ارتفاع کم دو جسم در این لحظه ممکن است رصد آن دشوار باشد. با گذشت زمان در حدود ساعت ۰۳: ۵۵ جدایی آن‌ها به ۳ درجه می‌رسد و ارتفاعشان به اندازه‌ای خواهد بود که به راحتی قابل رصد باشند.

دیگر رویدادها

در بامداد این روز می‌توانید قبل از طلوع آفتاب، اثر زمین تاب را روی ماه به خوبی مشاهده کنید.

صورت فلکی حوت در حدود ساعت ۷ صبح در حالت مقابله با خورشید قرار می‌گیرد. این فرصت بهترین زمان برای تماشای این پیکره آسمانی است. هر چند لحظه مقابله برای رصدگران در ایران در روشنایی روز است، اما ساعتی قبل از طلوع خورشید می‌توان به تماشای این صورت فلکی پرداخت.

۸ مهر

سیارک ۱۱ Parthenope در مقابله

level5_hugeiconسیارک ۱۱ Parthenope در موقعیت مناسبی برای رصد قرار می‌گیرد. این سیارک با قرار گرفتن در صورت‌فلکی قیطس؛ بیشتر طول شب را در بالای افق خواهد بود. صرف‌نظر از موقعیت مکانی شما، ۱۱ Parthenope به بیشترین ارتفاع در نیمه‌شب به زمان محلی می‌رسد.

برای شهر تهران این سیارک از ساعت ۲۰: ۲۳ الی ۰۳: ۴۷ قابل روئیت است. این سیارک در حدود ۲۰:۲۳ زمانی که به ارتفاع ۲۴° از افق می‌رسد قابل روئیت خواهد بود. در ساعت ۰۰:۰۷ سیارک به ارتفاع ۵۰°که بیشترین ارتفاع آن است خواهد رسید.

۲۰۱۶۰۹۲۹_۱۵_۱۰۰_۲_big

دریافت نقشه با زمینه سفید

این موقعیت مطلوب زمانی رخ می‌دهد که سیارک به نزدیک‌ترین فاصله خود از نقطه در آسمان که مقابل خورشید قرار دارد برسد. در واقع در مقابله با خورشید قرار بگیرد. در هنگامی که سیارک ۱۱ Parthenope در حال نزدیک شدن به نقطه مقابله با خورشید است، به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زمین نیز نزدیک می‌شود. این امر باعث می‌شد آن را درخشان‌تر ببینیم.

در واقع در این حالت زمین، سیارک ۱۱ Parthenope و خورشید در یک خط قرار می‌گیرند و زمین در بین این دو قرار می‌گیرد. سیارک ۱۱ Parthenope به فاصله ۱٫۲۶۶ AU از زمین و قدر ۸.۸ خواهد رسید. حتی در این حالت نیز رصد این سیارک دشوار است و علاوه بر یک ابزار قدرتمند همراه داشتن نقشه مناسب ضروری است.

وضعیت قرار گیری سیارک ۱۱ Parthenope زمین و خورشید

وضعیت قرار گیری سیارک ۱۱ Parthenope زمین و خورشید

۹ مهر

کهکشان M110

level3_hugeiconاین کهکشان یک قمر کهکشانی متعلق به کهکشان اندرومدا است. در این شب به بیشترین ارتفاع خود در آسمان در زمان نیمه‌شب خواهد رسید. میل این کهکشان در این شب +۴۱°۴۰’ است. در آسمان تهران تقریباً در طول تمام شب قابل رصد خواهد بود. در حدود ساعت ۱۸:۵۰ ارتفاع آن ۲۹ درجه خواهد بود و در طلوع آفتاب ارتفاع آن ۳۴ درجه خواهد بود. قدر این کهکشان حدود ۸ است؛ با چشم غیرمسلح نمی‌توان آن را رصد کرد و حتماً باید از یک ابزار اپتیکی استفاده کرد.

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *