چرا این‌قدر طول کشید تا پروکسیما-B کشف شود؟ + اینفوگرافی

در دو دهه گذشته، اخترشناسان بیش از ۳۲۰۰ سیاره فراخورشیدی (سیارات خارج از منظومه شمسی) کشف کرده‌اند. آن‌ها سیارات غول‌پیکر گازی، سنگی؛ زمین مانند و حتی سیاراتی مثل تاتوین (Tatooine) در سری جنگ ستارگان؛ با دو خورشید. آن‌ها جهان‌های بیگانه را تا در فاصله‌های دوری به اندازه ۱۳ هزار سال نوری کشف کردند اما تا به حال متوجه سیاره‌ای به اندازه زمین و احتمالاً قابل سکونت در نزدیکی‌مان نشده بودند. از دید کیهانی این فاصله این‌قدر کم است که سیاره جدید اصطلاحاً در زیر بینی ما قرار داشته است؛ و آن را نمی‌دیده‌ایم.

چند روز قبل در ۳ شهریورماه ۱۳۹۵ (۲۴ اوت ۲۰۱۶) ستاره‌شناسان، اعلام کردند یک سیاره بیگانه که به دور پروکسیما قنطورس می‌گردد کشف کردند. پروکسیما قنطورس یک کوتوله قرمز در فاصله ۴٫۲۵ سال نوری است. این ستاره نزدیک‌ترین ستاره به خورشید است؛ اما چرا باید این‌قدر دیر دانشمندان به حضور این سیاره در نزدیکی ما پی ببرند؟

این به آن دلیل نبود که آن‌ها تلاشی نمی‌کردند.

مایکل اندل (Michael Endl) از دانشگاه تگزاس آستین می‌گوید: «من دقیقاً به دنبال همین می‌گشتم»

اندل که عوضی از گروه کاشف این سیاره جدید است، هفت سال پیش کمپینی را برای جستجو سیاره‌ای زمین مانند در ناحیه قابل سکونت در اطراف پروکسیما قنطورس با استفاده از تلسکوپ VLT متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) مستقر در شیلی؛ رهبری می‌کرد؛ اما او در آن زمان چیزی پیدا نکرد.

به عنوان نزدیک‌ترین ستاره به خورشید، پروکسیما قنطورس مکان مناسبی برای پیدا کردن سیاره فراخورشیدی است؛ اما کمپین‌های رصدی نتوانسته بودند چیزی در این ناحیه بیابند.

این سیاره جدید که به نام پروکسیما قنطورس شناخته می‌شود تا به حال از چشم رصدگران و دانشمندان گریزان بوده زیرا این سیاره نسبتاً کوچک است و به دور ستاره‌ای کوچک و کم‌نور می‌گردد. پیدا کردن چنین سیاره‌ای نیازمند اختصاص فعالیت‌های گسترده و منابع است تا سیگنال بسیار ضعیف آن را آشکارسازی کنند.

در طول جستجو برای کشف این سیاره اسم رمز نقطه قرمز برای آن انتخب شده بود.

در طول جستجو برای کشف این سیاره اسم رمز نقطه قرمز برای آن انتخب شده بود.

 

پیدا کردن یک لَنگی

سیارات می‌توانند به خاطر کشش گرانشی، باعث شوند ستاره مادر خود حول مرکز جرم سیستم کمی تلوتلو بخورد. ستاره‌شناسان می‌توانند این تلوتلو خوردن یا لنگ زدن را به کمک اثر دوپلر اندازه‌گیری کنند. حتی سیاره کوچکی مثل پروکسیما قنطورس نیز می‌تواند باعث لَنگِش ستاره مادر بشود و این تغییر در وضعیت ستاره بسیار کم است اما در توان اندازه‌گیری تجهیزات نجومی امروزی است.

پروکسیما-بی هر ۱۱٫۲ روز یک دور به گرد ستاره مادر خود می‌گردد و در طول آن باعث تکان خوردن ستاره پروکسیما قنطورس می‌شود. گفته می‌شود این لَنگش تغییر سرعتی معادل ۵ کیلومتر در ساعت دارد، سرعتی که در حدود سرعت راه رفتن مردم به صورت عادی است.

اینفوگرافی پروکسیما بی

اینفوگرافی پروکسیما بی

منبع۱، منبع۲،

 

شیرین شاطرزاده یزدی

شیرین شاطرزاده یزدی، نجوم آماتوری را از دوره راهنمایی آغاز کرد و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی‌ارشد رشته فیزیک در گرایش گرانش و کیهان شناسی در دانشگاه شهید بهشتی است. تدریس و ترویج نجوم از فعالیت‌های مورد علاقه اوست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!