رویداد های نجومی | نیمه اول شهریور ماه ۹۵

در این نوشته تلاش کردیم، رویداد‌های نجومی شاخص که در نیمه اول شهریور ماه رخ می‌دهند را معرفی کنیم. همچنین یک تقویم از مجموعه رویداد‌های نجومی شهریور ماه را برای شما آماده کردیم که در ادامه می‌توانید آن را دریافت کنید.

[ult_content_box bg_color=”#1e73be” border=”border-style:dotted;||border-color:#000000;” box_shadow=”horizontal:px|vertical:px|blur:px|spread:px|color:rgba(0,0,0,0.63)|style:outset|” hover_box_shadow=”horizontal:px|vertical:px|blur:px|spread:px|color:rgb(247, 247, 247)|style:none|”]

توجه: کلیه داده‌ها و زمان‌ها بر اساس موقعیت تهران و ساعت رسمی کشور آمده است.

[/ult_content_box]
[ultimate_heading main_heading=”1 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]
تصویری که از ماه در نوزدهیمن روز از ماه قمری می‌بینید - برای دیدن تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید.

تصویری که از ماه در نوزدهیمن روز از ماه قمری می‌بینید – برای دیدن تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید.

ماه در حضیض

level7_iconماه به نزدیکترین نقطه در مدارش به گرد زمین می‌رسد، در نتیجه مقداری بزرگتر دیده می‌شود. فاصله ماه از زمین تغییر می‌کند، زیرا مدار ماه به دور زمین یک دایره کامل نیست و حالت بیضی دارد.

در اول شهریور ۹۵ ماه در حالی که از نظر فازی به تربیع آخر نزدیک می‌شود، در حضیض مداری با زمین قرار می‌گیرد. در این حال دارای قطر ظاهری ۳۲٫۵۴ دقیقه قوسی است. (قطر متوسط ماه ۳۱٫۰۷ دقیقه قوسی است.)

۲۸ مرداد ساعت ۱۳:۵۸ ماه کامل
۴ شهریور ماه ساعت ۰۸:۱۲ تربیع آخر ماه
۱۱ شهریور ماه ساعت ۱۳:۳۴ ماه نو
۱۹ شهریور ماه ساعت ۱۹:۲۰ تربیع اول ماه

سیارک ۲ Pallas

level5_hugeiconدر اول شهریور ماه؛ سیاراک Pallas در مکانی مناسبی برای رصد قرار می‌گیرد. در این شب این سیارک در ناحیه صورت فلکی اسب کوچک (فَرَس اول)؛ قرار دارد.

در تهزان، تقریبا از ابتدای غروب قابل مشاهده می‌باشد. البته اگر از غبار و آلودگی نور در افق صرف نظر کنیم. این سیارک در حدود ساعت ۰۰:۲۷ بامداد در ۶۳ درجه‌ای افق جنوبی قرار می‌گیرد و تا ساعت ۰۴:۵۱ که به حدود ۲۴ درجه‌ای افق قربی می‌رسد، قابل مشاهده است.

چرا این شب برای رصد Pallas مناسب تر است ؟

در این شب سیارک مورد نظر ما به نزدیکترین فاصله از نقطه‌ای می‌رسد که دقیقا مقابل خورشید قرار دارد. یعنی خورشید در سمتی از زمین و جرم مورد نظر ما در سمت مقابل آن در آنسوی زمین؛ این امر باعث می‌شود ما سیارک را در درخشان‌ترین حالت خود بتوانیم رصد کنیم.
علاوه بر این زمان رسیدن به این نقطه، در حدود نیمه شب به وقت محلی است و سیارک تقریبا در سر سو قرار دارد. پس برای رصد آن نگران افق پوشیده یا … نخواهیم بود. در حالی که سیارک Pallas از نقطه مخالف خورشید در حال عبور است به نزدیکترین فاصله از زمین می‌رسد.

در این فرصت منحصر به فرد، سیارک از فاصله ۲٫۳۹۸ واحد نجومی از زمین و در حالی که در اوج روشنایی با قدر ۸٫۷ است، عبور می‌کند. با این حال، رصد این سیارک احتیاج به یک ابزار خوب دارد و کار ساده‌ای نخواهد بود.

موقعیت سیاراک pallas در صورت فلکی اسب کوچک

موقعیت سیاراک pallas در صورت فلکی اسب کوچک

[ult_animation_block animation=”pulse” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”دریافت نقشه (زمینه سفید)” btn_link=”url:http%3A%2F%2Felmbazar.com%2Fblog%2Fdownload%2F4718%2F|title:%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%20%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87%20(%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87%20%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF)|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_10″ text_hovercolor=”#d67e31″ border_size=”1″][/ult_animation_block]
[ult_animation_block animation=”pulse” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”دریافت نقشه” btn_link=”url:http%3A%2F%2Felmbazar.com%2Fblog%2Fdownload%2F4714%2F|title:%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%20%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_10″ text_hovercolor=”#d67e31″ border_size=”1″][/ult_animation_block]

پیدا کردن ۲ Pallas

به کمک این نقشه می‌توانید سیارک را دنبال کنید. هرچند در نرم‌افزار های افلاک‌‌نما، مانند استلاریوم و … نیز می‌توانید Pallas را پیدا کنید.

Pallas Map

مقارنه ماه و اورانوس

level3_hugeicon  در این شب ماه و سیاره اورانوس به فاصله نزدیکی از یکدیگر قابل مشاهده هستند. آنها از نظر ظاهری در فاصله ۲ درجه و ۵۲ دقیقه قوسی از یکدیگر قرار می‌گیرند.

این پدیده در آسمان صبح دیده می‌شود، در حدود ساعت ۲۲:۴۱ دقیقه در ارتفاع ۷ درجه‌ای از افق شرقی قابل  مشاهده خواهد بود. در ساعت ۰۴:۳۱ به بالا ترین نقطه خود در ۶۳ درجه‌ای افق جنوبی ‌می‌رسند.

در لحظه مقارنه، یعنی لحظه‌ای که در نزدیک ترین فاصله ظاهری قرار دارند، ماه قدری معادل – ۱۲٫۵ و اورانوس ۵٫۸ دارد و هر دو در صورت فلکی حوت قرار دارند.

PV08222016

وضعیت رویت‌پذیری سیارات:

زمان طلوع، غروب و گذر سیارات در این شب در نمودار زیر نمایش داده شده. همانطور که در نمودار مشخص است، عطارد، زهره و مشتری ساعتی بعد از غروب خورشید، غروب می‌کنند.

مریخ و زحل نیز در این شب تا حدود نیمه شب در آسمان حضور دارند. اما فقط ماه، اورانوس و نپتون در تمام طول شب در آسمان حضور دارند.

[ultimate_heading main_heading=”۲ شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

دنباله‌دار ۴۳P/Wolf-Harrington

level5_hugeicon پیش‌بینی می‌شود دنباله دار ۴۳پی/ولف-هارینگتون در این شب به درخشان‌ترین وضعیت خود با قدری حدود ۱۰٫۱ برسد. در این حالت فاصله آن از خورشید، ۱٫۳۶ واحد نجومی و از زمین ۱٫۹۹ واحد نجومی خواهد بود.

رصد این دنباله‌دار بسیار سخت‌ است. زیرا در زمان روز به بلندترین ارتفاع خود در آسمان می‌رسد. در زمان بامداد حداکثر ارتفاع آن ۲۱ درجه خواهد بود. اما اگر در رصدگاه مناسب به همراه ابزار قوی قرار داشته‌باشید، شانس رصد کردن آن را خواهید داشت.

تصویری رنگی از ۴۳P/Wolf-Harrington که به کمک ccd گرفته شده

تصویری رنگی از ۴۳P/Wolf-Harrington که به کمک ccd گرفته شده

[ultimate_heading main_heading=”3 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

مقارنه مریخ و زحل

level1_hugeiconدر این شب دو سیاره مریخ و زحل در فاصله نزدیکی از یکدیگر دیده می‌شوند. این فاصله در حدود ۴ درجه‌ است. این دو سیاره در حدود ساعت ۲۰ به وقت تهران در ارتفاع ۳۳ درجه افق جنوبی پدیدار می‌شوند. بعد از ۴ ساعت ۴۸ دقیقه در بعد از نیمه شب، غروب خواهند کرد.

در لحظه مقارنه، قدر مریخ منفی ۰٫۹ و قدر زخل ۰٫۱ است و هر دو در محدوده صورت فلکی مار افسای قرار خواهند داشت.

The Moon in conjunction with Venus and Jupiter, with the Very Large Telescope in the foreground. Image © Y. Beletsky, ESO, 2009.

The Moon in conjunction with Venus and Jupiter, with the Very Large Telescope in the foreground. Image © Y. Beletsky, ESO, 2009.

[ultimate_heading main_heading=”4 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

Moon_6_days_May_29_2009_A_SMALL

تربیع آخر ماه

level1_hugeicon ماه به نقطه‌ی میانه بین ماه کامل و ماه نو می‌رسد. در این حالت ماه نیمی روشن و نیمی تاریک است. ماه در این هنگام در حدود نیمه شب طلوع می‌کند و تا صبح در آسمان دیده می‌شود.

مدت زمانی که ماه در حالت تربیع قرار دارد زمان بسیار خوبی برای رصد ماه با یک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک است. در حالی که نیمی از ماه روشن و نیم دیگر تاریک است، ترمیناتور ماه که خط جدا کننده بین ناحیه روشن و تاریک ان است، به خوبی قابل مشاهده است.

در امتداد این خط با توجه به زاویه تابش و طول بلند سایه‌ها می‌شودکوه‌ها و عوارض سطح ماه را بهتر مشاهده کرد.

در لحظه‌ای که ماه در این شب به تربیع آخر خود می‌رسد، در فاصله ۳۷۰۰۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارد.

[ultimate_heading main_heading=”6 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

مقارنه مریخ و زهره

level7_iconاین مقارنه در ساعت ۰۹:۱۴ رخ می دهد و از آنجا که در زمان روز است، قابل مشاهده نخواهد بود.

[ultimate_heading main_heading=”9 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

دنباله دار ۱۴۴P/Kushida

level6_hugeiconاین دنباله دار در این تاریخ به نزدیک ترین فاصله از خورشید می رسد، فاصله‌ای در حدود ۱٫۴۳ واحد نجومی؛ هرچند زمانی که در اوج ارتفاع خود در آسمان قرار دارد، به زمان محلی روز است؛ اما در بامداد در ارتفاع حدود ۱۷ درجه قرار دارد.

[ultimate_heading main_heading=”11 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

ماه نو

level7_iconدر این تاریخ ماه نو متولد می‌شود. زمان دقیق مقارنه ماه و خورشید ساعت ۱۳:۳۴ است.

[ultimate_heading main_heading=”13 شهریور” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

رصد نپتون

level5_hugeiconنپتون در این روز به نقطه مخالف خورشید می‌رسد. از این رو زمان مناسبی برای رصد آن می‌باشد. اما لحظه این رویداد در ساعت ۰۶:۳۴ صبح اندکی قبل از طلوع خورشید است. با این حال در طول شب فرصت برای رصد نپتون وجود دارد. اما در این ساعت قدر آن در حدود ۷٫۸ خواهد بود.

نپتون در این ساعت در صورت فلکی دلو قرار خواهد داشت.

[ultimate_heading main_heading=”تقویم رویداد‌های نجومی شهریور (نسخه چاپی)” heading_tag=”h1″ spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”outset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]
[ult_animation_block animation=”pulse” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”دریافت فایل تقویم رویداد‌های رصدی شهریور ماه” btn_link=”url:http%3A%2F%2Felmbazar.com%2Fblog%2Fdownload%2F4725%2F|title:%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%20%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84%20%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D9%85%20%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C%20%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%B1%20%D9%85%D8%A7%D9%87|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_10″ text_hovercolor=”#d67e31″ border_size=”1″][/ult_animation_block]

ما در علم‌بازار این تقویم را برای شما آماده کردیم تا بتوانید از آن پرینت بگیرید و به راحتی استفاده کنید.

۹۵۰۶-small

منابع
[ult_animation_block animation=”bounceInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”منبع” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fwww.seasky.org%2Fastronomy%2Fastronomy-calendar-2016.html|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_11″ text_hovercolor=”#d67e31″ text_style=”right”][/ult_animation_block][ult_animation_block animation=”bounceInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”منبع” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fin-the-sky.org%2F|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_11″ text_hovercolor=”#d67e31″ text_style=”right”][/ult_animation_block][ult_animation_block animation=”bounceInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”منبع عکس” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fwww.derekscope.co.uk%2F|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9%20%D8%B9%DA%A9%D8%B3|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_11″ text_hovercolor=”#d67e31″ text_style=”right”][/ult_animation_block][ult_animation_block animation=”bounceInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”منبع عکس” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fastrobob.areavoices.com%2F2009%2F08%2F25%2Fworking-on-the-lunar-chain-gang%2F|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9%20%D8%B9%DA%A9%D8%B3|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_11″ text_hovercolor=”#d67e31″ text_style=”right”][/ult_animation_block][ult_animation_block animation=”bounceInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][ult_createlink title=”منبع عکس” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fwww.observatorij.org%2Fimages%2F43p.html|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9%20%D8%B9%DA%A9%D8%B3|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_11″ text_hovercolor=”#d67e31″ text_style=”right”][/ult_animation_block]

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. astronomer203 گفت:

    آقای خلیل زاده
    بسیار مطلب عالی بود. ممنون از توضیحات خوبتون
    بسیار ممنون

  2. محمد حسین جان، بسیار عالی. خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *