منظومه شمسی چقدر بزرگ است؟ | ویدئو

بارها در علم بازار در مورد ابعاد کائنات صحبت کرده‌ایم و حتی در یکی از محبوبترین مطالب علم بازار، به «۳۵ تصویر نجومی که دیدگاه شما در مورد علت وجودتان را به چالش می کشند!» پرداختیم. مطلبی که توصیه می‌کنیم اگر تا به الان آن را مطالعه نکرده‌اید، همین الان به سراغ آن بروید.

اما با تمام اینها گمان می‌کنیم بد نباشد اگر هر چند وقت یک بار به سراغ سوژه‌ای در این مورد بازگردیم و به یادآوری دوباره این موضوع بپردازیم. در این مطلب با علم بازار همراه باشید، تا به اتفاق یکدیگر به تماشای ویدئویی در این مورد بپردازیم.

 

منظومه شمسی چقدر بزرگ است؟

این سوالی است که شاید شما نیز از خود پرسیده باشید. شاید شما نیز بدانید که بیشتر از ۹۹٫۹۸٪ جرم منظومه شمسی، به خورشید اختصاص یافته است. اما ین موضوع نه بدان معناست که خورشید بسیار بسیار بزرگ است و نه به آن معناست که باقی سیارات منظومه شمسی، بسیار کوچک هستند.

خورشید، یک ستاره بسیار معمولی در کهکشان ماست. در حقیقت، خورشید یک ستاره کاملا متوسط از تمام جهات (درخشندگی، اندازه و …) در میان خانواده بزرگ چند صد میلیاردی کهکشان ما، راه شیری است.

در مورد سیارات نیز، آنقدرها که فکر می‌کنیم، کوچک نیستند. سیاره مشتری آنقدر بزرگ است که به «غول منظومه شمسی» شهرت پیدا کرده است و اگر ابعاد کمی بزرگتر از حالت فعلی آن بود، می‌توانست به یک ستاره تبدیل شود و سرنوشت منظمه شمسی را به تبدیل شدن آن به یک سامانه ستاره‌ای دوتایی، به جهت کاملا متفاوتی هدایت کند.

حتی زمین، همین زمین ما نیز، دنیایی بسیار بزرگ و بی‌کران است که اگرچه در مقایسه با اجرام کیهانی ابعاد مطرحی ندارد، اما باز هم بستر بسیاری از شگفتی‌هاست. بستر تمام تلدها و مرگ‌ها، تمام خون‌ریزی‌ها و خون‌خواهی‌ها، تمام یاس‌ها و امیدها و …!

بیش از این شما را منتظر نمی‌گذاریم و دعوت می‌کنیم ویدئویی که در ادامه برای شما قرار داده‌ایم را تماشا کنید تا به شکلی مناسب‌تر از ابعاد حقیقی منظومه شمسی و هر کدام از بازیگران این عرصه، آگاهی پیدا کنید.

 

 

 

نظر شما در این مورد چیست؟
جایگاه خودتان، ما و سیاره‌مان را در پهنه بی‌کران گیتی چگونه می‌بینید؟
شما امیدی دارید که روزی بتوانیم بر تمام آنچه از جهان می‌شناسیم، مسلط شویم؟
لطفا نظرات خود در این مورد را از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!