معرفی نرم‌افزار Mobile Observatory

Mobile Observatory یک برنامه نجومی دارای بیشترین امتیاز در مارکت اندروید و ابزاری مناسب برای هرکسی که به شگفتی‌های آسمان علاقه‌منداست می‌باشد. این برنامه در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه بالاترین سطح یادگیری بالقوه در رسانه‌های دیجیتال و سرگرمی برای بچه‌ها شده است.

در بلاگ علم بازار با ما همراه باشید تا بیشتر با این نرم‌افزار آشنا بشویم.

 نرم‌افزار Mobile Observatory

نرم‌افزار Mobile Observatory

آیا می‌خواهید بدانید ماه‌گرفتگی بعدی از منطقه شما قابل رؤیت است؟

یا زمان عبور ستاره دنباله‌دار بعدی چه موقع است؟

آیا می‌خواهید بدانید شیء درخشانی که در آسمان می‌بینید چیست؟

آیا می‌خواهید در مورد رویدادهای آسمانی که از منطقه شما قابل رؤیت هستند اطلاع کامل داشته باشید؟

پس باید نرم‌افزار Mobile Observatory – Astronomy را داشته باشید.
علاوه بر این ویژگی‌ها، این نرم‌افزار امکانات دیگری همچون اطلاعات دقیق در مورد ستاره‌ها، سیاره‌ها، اجرام اعماق آسمان، باران شهاب‌سنگ، ستاره‌های دنباله‌دار، سیارک‌ها، ماه و کسوف و همچنین جدول نجومی دقیق از تمام اجرام آسمان و یک نمای از بالا به پایین تعاملی از منظومه شمسی و بسیاری از امکانات دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

Mobile-Observatory-Astronomy789-copy

این نرم‌افزار از کجا آمده است؟

توسعه‌دهنده این نرم‌افزار ولفگانگ زیما (Wolfgang Zima) یک ستاره‌شناس حرفه‌ای است. او دکتری خود را در دانشگاه شهر وین اتریش گرفته و بعد از آن در ۵ سال دوره پسادکتری را در موسسه نجوم دانشگاه لون، بلژیک گذرانده.

زیما، در زمینه توسعه نرم‌افزارهای علمی و تخصصی تجربه دارد؛ برای مثال یک نرم‌افزار با رابط گرافیکی جهت بررسی طیف ستارگان تپنده طراحی کرده و یا …

ولفگانگ زیما (Wolfgang Zima)

ولفگانگ زیما (Wolfgang Zima)

در اواخر سال ۲۰۱۰ زمانی که گوشی نوکیا او در زمان دوچرخه‌سواری در کوهستان شکست؛ اولین گوشی اندرویدی را خریداری کرد. او از اینکه هیچ نرم‌افزار تخصصی برای منجمان در آن زمان بر روی این پلت فرم وجود نداشت، متعجب شد.

بنابراین او شروع به ساخت و توسعه این نرم‌افزار کرد؛ و در ژانویه سال ۲۰۱۱ اولین نسخه آن منتشر شد.

 

چگونه از این نرم‌افزار استفاده کنیم؟

منوی نرم‌افزار Mobile Observatory

منوی نرم‌افزار Mobile Observatory

بخش Sky view: در این قسمت شما با یک آسمان‌نما کوچک روبه‌رو هستید. می‌توانید وضعیت آسمان بالای سرتان را ببینید و موقعیت اجرام مختلف را مشاهده کنید. همچنین این امکان وجود دارد که در زمان به عقب یا جلو بروید و با لمس کردن ناحیه مدنظر اطلاعاتی درباره جرم انتخاب‌شده مشاهده کنید.

نمایی از بخش Sky Viwe نرم‌افزار Mobile Observatory

نمایی از بخش Sky Viwe نرم‌افزار Mobile Observatory

بخش overview sky: این بخش می‌توانید یک نقشه مسطح از آسمان، شبیه آنچیزی که در گردونه‌های آسمان مشاهده می‌کنیم داشته باشید. در کنار این نقشه طلوع و غروب خورشید و ماه نیز مشخص‌شده است.

نمایی از بخش Overviwe Sky نرم‌افزار Mobile Observatory

نمایی از بخش Overviwe Sky نرم‌افزار Mobile Observatory

بخش live view: این بخش درواقع همان قسمت sky view است با این تفاوت که با توجه به جهت گوشی آسمان همان قسمت را به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید دستگاه خود را به سمتی از آسمان نشانه بگیرید تا اطلاعات آن ناحیه را بروی صفحه دستگاه خود مشاهده کنید.

بخش solar system: شما در این بخش از نرم‌افزار وضعیت قرارگیری اجرام منظومه شمسی در مدارهای خود را برای زمان‌های حال، گذشته و آینده مشاهده می‌کنید. علاوه بر سیارات سیارک‌های بزرگ و دنباله‌دارها نیز در این بخش نمایش داده می‌شوند.

نمایی از بخش Solar System نرم‌افزار Mobile Observatory

نمایی از بخش Solar System نرم‌افزار Mobile Observatory

بخش objects: در این بخش اطلاعات طلوع، غروب و مدت‌زمان گذر از آسمان اجرام پیشنهادی برای رصد را به شما نمایش می‌دهد. لیست داده‌های نمایش داده‌شده را می‌توانید تنظیم کنید و اطلاعات بیشتری از این اجرام را در این بخش مشاهده کنید. با انتخاب هرکدام از این ردیف‌ها اطلاعات بیشتری در پنجره بعدی به شما نمایش داده می‌شود. علاوه بر این گزینه‌هایی برای نمایش این جرم روی نقشه آسمان وجود دارد.

 

بخش Events: این بخش شاید مهم‌ترین قسمت این نرم‌افزار بی‌نظیر باشد. شما در این قسمت می‌توانید رویدادهای نجومی پیش رو را به همراه توضیح مختصری مشاهده کنید. در این بخش نیز می‌توانید، موقعیت رویداد موردنظر خود را در نقشه آسمان ببینید و یا آن را به تقویم دستگاه خود اضافه کنید.

بخش‌های Moon و Sun: این دو بخش به نمایش اطلاعات لحظه‌ای و رویدادهای مرتبط با ماه و خورشید اختصاص دارد.

بخش Twilight: در این قسمت اطلاعاتی ازجمله زمان روشنایی، طول روز، زمان انواع غروب و انواع فجر را به‌صورت جدول و نمودار مشاهده کنید.

نمای بخش Twlight

نمای بخش Twlight

بخش search: در بخش می‌توانید در بین اجرام سماوی و رویدادهای مختلف نجم با واردکردن کلیدواژه‌های مرتبط جستجو انجام دهید.

نمای قسمت Search

نمای قسمت Search

بخش Galileian Moons: در این قسمت وضعیت چهار قمر گالیله‌ای مشتری به همراه رویدادهای مرتبط با آن‌ها مانند، گذر یک قمر از مقابل یا پشت مشتری و … به شما نمایش داده می‌شد.

نمایی از بخش Galileian moons نرم افزار

نمایی از بخش Galileian moons نرم افزار

بخش moon of Saturn: این بخش نیز وضعیت قرارگیری چندی از اقمار سیاره زحل را به شما نمایش می‌دهد.

بخش Tonights Best: در این قسمت پیشنهادهای برتر برای رصد در امشب را با توجه به شرایط جغرافیایی به شما نمایش می‌دهد.

این بخش احتمالاً گزینه پر استفاده‌ای برای شما خواهد بود.

بخش Object Database: شما در این قسمت می‌توانید اطلاعت بیشتری را به نرم‌افزار اضافه کنید. درواقع به صورت پیش‌فرض تعداد خاصی از اجرام سماوی در این اپ در نظر گرفته‌شده‌اند؛ اما شما می‌توانید با توجه به نیاز خود لیست اجرام بیشتری را به نرم‌افزار اضافه کنید.

برای مثال به صورت پیش‌فرض در بخش Sky Viwe ستاره‌ها تا قدر ۶٫۵ نمایش داده می‌شوند. در صورتی که نسخه اندروید دستگاه شما ۳.۰ یا بالاتر باشد می‌توانید از قسمت Object Database با اضافه کردن کاتالوگ ستاره‌ای؛ ستاره‌های تا قدر ۱۱ را نیز در دسترس داشته باشید.

 

چند نکته

بهتر است زمان و مکان دقیق خود را به نرم‌افزار بدهید. در واردکردن این موارد حتماً توجه به اختلاف ساعت محلی و ساعت تابستانی داشته باشید.

محاسبات انجام‌شده در این نرم‌افزار بر اساس الگوریتم‌های کتاب الگوریتم‌های نجومی و فرمول‌های نجومی برای حسابگرها، نوشته جان میوز است.

Astronomical Algorithms and Astronomical Formulae for Calculators by Jean Meeus

 

جهت دریافت این نرم‌افزار می توانید از طریق مارکت های اندروید اقدام به دربفات و نصب آن کنید.

در گوگل پلی

googleplay

 

 

 

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. نرم افزار بسیار عالی و خوبیه، یادمه هفته اولی که نصب کرده بودم هر یک ساعت بهش سر می زدم، خیلی جامعه و محیط جذابی داره.
    ممنون محمد حسین عزیزبابت توضیحات عالی و کاملت.

  2. سارا گفت:

    با اینکه نرم افزار رو داشتم باز هم مطلب شما رو خوندم . بسیار عالی و کامل
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *