قسمت ۴م دوره عکاسی نجومی | صفحه دیافراگم دوربین

با سلام!

امیدوارم تابستان خوب وشادابی را پیش رو داشته باشید و در برنامه‌ریزی اوقات فراغت خود قسمتی را برای عکاسی و ثبت لحظه‌های زیبای زندگی خود قرار داده باشید.

در قسمتهای قبلی آموزش عکاسی در سایت علم بازار به بررسی انواع دوربین‌ها و  پارامتر ایزو (ISO) یا همان حساسیت دوربین عکاسی پرداختیم و تاثیرات مختلف ایزو (ISO) بر عکسهای مختلف را بررسی کردیم. شما می توانید برای دیدن مطالب کذشته در مورد انواع دوربین‌ها به اینجا و برای دیدن آموزش مربوط به ایزو به اینجا مراجعه کنید.

در این قسمت قصد داریم به بررسی نقش و عملکرد صفحه دیافراگم در دوربین عکاسی اشاره کرده و به بررسی ملاحظات عکاسی در این زمینه اشاراتی داشته باشیم. پس در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا در این مورد با یکدیگر گفتگو کنیم.

 

دیافراگم

در قسمت قبل اشاره کردیم که یک عکس خوب عکسی است که سه پارامتر ایزو (ISO)، میزان نوردهی و قطر صفحه دیافراگم در آن مناسب تنظیم شده باشد.  حال به بررسی نقش این صفحه می‌پردازیم.

اینفوگرافیکی از ۳ پارامتر مهم عکاسی (ISO، قطر صفحه دیافراگم و مدت زمان نوردهی) و نحوه استفاده از آنها در ارتباط با یکدیگر

اینفوگرافیکی از ۳ پارامتر مهم عکاسی (ISO، قطر صفحه دیافراگم و مدت زمان نوردهی) و نحوه استفاده از آنها در ارتباط با یکدیگر (عکس یک)

صفحه دیافراگم در دوربین نقشی همانند نقش مردمک چشم را داراست. این صفحه در لنز جاسازی شده است و نور قبل از ورود به داخل دوربین و تاثیر گذاری روی سنسور، ابتدا از داخل صفحه دیافراگم رد می‌شود. مردمک چشم انسان در محیط‌های روشن و نورانی به شدت کوچک شده و مانع رسیدن نور اضافی به شبکیه چشم می‌شود. این عمل مردمک باعث عدم آسیب‌دیدگی چشم در برابر نور زیاد را به همراه دارد. همچنین مردمک چشم در محیط‌های تاریک به شدت خود را باز می‌کند تا از حداکثر توانایی ورود نور به چشم استفاده کرده و بتوان تصاویر روشن‌تر و بهتری را در تاریکی دید.

نقش و عملکرد صفحه دیافراگم نیز به همین منوال است. یک عکاس خوب در برابر نور زیاد سعی می‌کند دیافراگم دوربین خود را بسته‌تر نماید تا میزان نور کمتری به دوربین وارد شود، تا هم بتواند بالانس نوری بهتری ایجاد کند و هم بتواند سنسور دوربین خود را در برابر آسیب‌دیدگی حفظ نماید. به عکس زیر دقت کنید. در تصویر زیر می‌توان حالات مختلف صفحه دیافراگم دوربین را ملاحظه کرد. بدیهی است که حالت کوچک قطر دیافراگم در محیط بسیار روشن و قطر بزرگ دیافراگم در محیط تاریک تنظیم شده است.

حالتهای مختلف دیافراگم دوربین

حالتهای مختلف دیافراگم دوربین (عکس دو)

صفحه دیافراگم در دوربین‌های عکاسی دیجیتال و آنالوگ با حرف “f” نمایش داده می‌شود و میزان گشودگی آن با عدد مخصوص خود بیان می‌شود. در دوربین‌های مختلف خداقل و حداکثر گشودگی دیافراگم متفاوت بوده، ولی قرارداد فهم آن در همه دوربین‌ها یکسان می‌باشد. هر قدر عدد دیافراگم پایین‌تر باشد، میزان گشودگی دیافراگم بیشتر است و هر قدر صفحه دیافراگم بسته‌تر می‌شود عدد دیافراگم بالاتر می‌رود.

مقایسه نسبت اعداد دیافراگم به میزان گشودگی دریچه دیافراگم

مقایسه نسبت اعداد دیافراگم به میزان گشودگی دریچه دیافراگم (عکس سه)

دیافراگم دوربین نقش مهمی در ایجاد یک بالانس نوری خوب و ایجاد کنتراست نوری مناسب ایفا می‌کند. در محلهایی که تغییرات نور در کادر شدید می‌باشد کم کردن قطر دیافراگم می‌تواند تاثیر خوبی در عکس داشته باشد. در عکس می‌بینید که با کم کردن قطر دیافراگم، بافت ابرها به خوبی قابل رویت شده است و نور اضافی در عکس دیده نمی‌شود.

تاثیر مثبت کم کردم قطر دیافراگم بر تصویر

تاثیر مثبت کم کردم قطر دیافراگم بر تصویر (عکس چهار)

کم کردن قطر دیافراگم گاهی موجب تاریک‌تر شدن عکس می‌شود که شما این ضعف کمبود نور را می‌توانید با افزایش ایزو (ISO) و افزایش مدت نوردهی جبران کنید. تشخیص تنظیم این پارامتر با دیگر پارامترهای عکاسی نیازمند تجربه می‌باشد که در عکاسی و تمرین به آن دست خواهید یافت.

 

 

عمق میدان و دیافراگم

به عکس پایین (عکس پنج) دقت نمایید. هر دو عکس به وسیله یک دوربین و در یک شرایط تهیه شده است؛ ولی در عکس سمت راست پشت قوری تار و در عکس سمت چپ تمام تصویر واضح ثبت شده است. این تکنیک و عنصر زیبایی در عکس اول عمق میدان نام دارد. عمق میدان به صورت کلی تمرکز روی یک سوژه را برای بیننده فراهم می‌نماید. عکاس برای تمرکز بیشتر روی سوژه اصلی، عمق میدان را به عکس اضافه می‌نماید تا تصویر زیباتری ثبت شود.

تاثیر تکنیک عمق میدان بر دو تصویر گرفته شده توسط یک دوربین

تاثیر تکنیک عمق میدان بر دو تصویر گرفته شده توسط یک دوربین (عکس پنج)

علت و چگونگی به وجود آمدن پدیده عمق میدان، مستقیما به صفحه دیافراگم و مهندسی ساخت آن بر می‌گردد. هنگامی که صفحه دیافراگم باز باشد، عمق میدان بیشتری را شاهد خواهیم بود و اگر قطر دیافراگم دوربین را کم کرده و دیافراگم را بسته‌تر قرار دهیم، تصویر پشت سوژه هم واضح می‌شود و عملا عمق میدان را حذف کرده‌ایم.

عکاس با توجه به محیط، نوع عکاسی و نوع سوژه تشخیص می‌دهد که در کادر خود عمق میدان را قرار دهد، یا خیر و با تنظیم قطر دیافراگم این شرایط را برای خود فراهم می‌نماید.

نمونه ای از تاثیر تغییر دیافراگم و عمق میدان در عکاسی

نمونه ای از تاثیر تغییر دیافراگم و عمق میدان در عکاسی (عکس شش)

 

در قسمت بعدی آموزش به آخرین مرحله از پارامترهایی تنظیم نور و دوربین، پارامتر نوردهی، می‌پردازیم و بعد از آن به تنظیم این سه پارامتر با یکدیگر خواهیم پرداخت.

تا جلسه بعدی آموزش، با دوربین آنالوگ یا دیجیتال خود، به تمرین تنظیم دیافراگم در عکسهای مختلف بپردازید. سعی کنید لنز خود را باز کرده و از پشت آن صفحه دیافراگم را پیدا کنید. به عمق میدان و تنظیم دیافراگم برای عمق میدان و عدم وجود عمق میدان توجه داشته باشید و با حالات مختلف آن را تمرین نمایید.

 

چنانچه سوالی در این مورد دارید، در بخش نظرات همین مطلب مطرح کنید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهم بود.

همچنین اگر مایل باشید، می‌توانید تصاویری که در جریان تمرین بر روی دیافراگم گرفته‌اید را در بخش نظرات همین مطلب ارسال کنید تا در فرصتی مناسب نظرم در مورد آنها و اشکالات و پیشنهادات احتمالی در مورد آنها را به شما بگویم.

با سپاس فراوان از همراهی شما

 

 

منابع

منبع تصویر شاخص، منبع عکس دو، منبع عکس سه

میلاد کشاورز منش

میلاد کشاورزمنش حدود 10 سال پیش، فعالیت نجومی خود را در انجمن نجوم مشهد به صورت مستمر آغاز نمود. از علاقه‌مندی‌های وی ترویج همگانی علم می‌باشد. عکاسی از طبیعت و آسمان شب را دوست دارد و به دنبال طراحی شیوه‌ها و وسایل جدید در این زمینه می‌کوشد. میلاد دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی مکانیک است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. رضا. گفت:

    بسیار عالی کاشبخشی رو قرار میدادید که قسمت های قبلی مطالب دنباله دار مثل این رو توی همین صفحه لینکشو داشتیم. در کل ممنون و خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!