ویدئو | نمای اول شخص سقوط آزاد فلیکس باوم‌گارتنر از ارتفاع ۳۹ کیلومتری

احتمالا شما نیز در مورد سقوط آزاد فلیکس باوم‌گارتنر از ارتفاع ۳۹ کیلومتری شنیده‌اید. سقوط آزادی که یکی از جنجالی‌ترین اخبارهای زمان خود و خطرناکترین رکورد شکنی‌های انجام شده است.

خطرناک از آن جهت که Felix Baumgartner در جریان این سقوط آزاد، با خطرات بسیار زیادی مواجه بود. جوش آمدن خون، خطرات ناشی از سرمای زیاد، خارج شدن از مسیر به علت باد شدید، چرخش غیر قابل کنترل مرگبار و همینطور صدمات ناشی از شکستن دیوار صوتی، از خطرات احتمالی اینچنین سقوط آزادی بود.

در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم. در بخشی از مطلب در مورد رکوردهای زده شده در این سقوط آزاد صحبت خواهیم کرد. سپس توضیحاتی در مورد لباس خاصی که برای این سقوط آزاد در نظر گرفته شده بود خواهیم داد و همینطور به ذکر جوایزی که پیرو این سقوط آزاد نصیب فلیکس باوم‌گارتنر شد می‌پردازیم. در انتها نیز با یکدیگر به تماشای ویدپویی کمتر دیده شده از نمای اول شخص و آنگونه که خود فلیکس باوم‌گارتنر میدیده می‌نشینیم.

پس اگر مشتاق به دانستن در این موارد هستید، ما را در ادامه مطلب در علم بازار تنها نگذارید!

 

رکوردهای زده شده

در پشت صحنه این سقوط آزاد، خواسته‌ها و انتظاراتی که وجود داشت، بسیار بیشتر از آن چیزی بود که بیشتر مردم در هیاهوی رسانه‌ای متوجه شده بودند.

اما صحبت در مورد دستاوردها و کاربردهای این سقوط آزاد خارج از حوصله این مطلب است و ما در اینجا تنها به ذکر رکوردهایی که در جریان این سقوط آزاد زده شد می‌پردازیم.

* ثبت مرتفع‌ترین سقوط آزاد از ارتفاع حدودا ۳۹ کیلومتری (البته این رکورد، در سال ۲۰۱۴ توسط مدیر ارشد گوگل شکسته شد و به حدود ۴۱ کیلومتر رسید)

* رسیدن به سرعت ۱٫۳۵۷ کیلومتر بر ساعت (۸۴۳ مایل بر ساعت)

* تبدیل شدن به نخستین انسانی که بدون هیچگونه وسیله‌ای و تنها با سقوط آزاد، دیوار صوتی را شکست!

طرحی فانتزی از سقوط آزاد فلیکس باوم‌گارتنر از ارتفاع ۳۹ کیلومتری

طرحی فانتزی از سقوط آزاد فلیکس باوم‌گارتنر از ارتفاع ۳۹ کیلومتری (عکس یک)

 

لباسی مخصوص، برای پرشی ۳۹ کیلومتری

مهندسان شرکت David Clark به مدت ۴ سال بر روی لباسی که در این سقوط آزاد استفاده شد کار کردند. این شرکت لباس‌های تحت فشار ناسا و صنایع دفاعی را نیز تهیه کرده است. در این مورد آنها با چالش بزرگتری روبرو بودند. این بار قرار بود کسی که این لباس را می‌پوشد، دیوار صوتی را نیز بشکند!

ساختار اصلی لباس

این لباس ۴ لایه دارد. بیرونی‌ترین لایه از ماده‌ای به نام نومکس که کندکننده آتش است ساخته شده که به عنوان عایق عمل می‌کند. در زیر نومکس، مهار مشبکی قرار دارد که یک کیسه سرشار از گاز را نگهداری می‌کند. یک آستر قابل تنفس نیز درونی‌ترین لایه لباس را تشکیل می‌دهد. زمانی‌که لباس تحت فشار قرار می‌گیرد، به حالت صلب در می‌آید. جهت‌گیری عمودی لباس به بائومگارتنر کمک می‌کرد تا وضعیت دلتا (سر رو به بالا، پاها رو به پایین) را در تمام مدت سقوط آزاد خود حفظ کند؛ مساله‌ای که برای اجتناب از چرخش افقی بائومگارتنر به دور خود حیاتی بود.

سیستم فشار

برای جلوگیری از بیهوشی ناشی از کم شدن فشار هوا، کاهش سطح اکسیژن بافت‌ها (هایپوکسی) و آسیب اندام‌ها، بائومگارتنر اکسیژن خالص تنفس میکرد و لباس وی فشار داخلی معادل ۲۴ کیلوپاسکال را تامین میکرد. یک شیر انروئیدی و یک جفت دیافراگم، زمانی‌که وی سقوط میکرد، فشار داخلی لباس را تنظیم میکرد و هر زمان که به ارتفاع ۱۰ هزار متری می‌رسید، لباس از حالت تحت فشار خارج میشد تا تحرک راحت تر شده و وی بتواند کار باز کردن چتر نجات و هدایت آن به روی زمین را راحت تر انجام دهد.

Chest Pack

بر روی قسمت سینه، مرکز فناوری لباس قرار داشت. یک دوربین ویدئویی کیفیت بالا با لنز واید ۱۲۰ درجه، شامل یک فرستنده و گیرنده صوتی، یک شتاب‌سنج،یک مجموعه دوقلو از باتری‌های یون-لیتیوم (که یکی برای تامین نیروی سیستم یخ‌زدای کلاه و دیگری برای تامین نیروی خود Chest Pack است) و واحد اندازه‌گیری داخلی گزارش‌دهنده زاویه و شیب، از جمله بخش های این مرکز فناوری بودند.

لباس فلیکس باوم‌گارتنر

لباس فلیکس باوم‌گارتنر (عکس دو)

شتاب‌سنج

یک چرخش شدید می‌توانست باعث شود تا بائومگارتنر با تجربه شتابی معادل شتاب چند برابر جاذبه زمین هشیاری خود را از دست بدهد، و حتی ممکن بود منجر به مرگ وی شود. مشکل اینجا بود که سقوط آزاد از لایه استراتوسفر آغاز میشد که اجسام سقوط کننده در آن، به دلیل آنکه چندان تحت تاثیر ممانعت اصطکاک و چگالی هوا قرار ندارند، تمایل به چرخش دارند. برای احتیاط، وی یک شتاب‌سنج روی مچ دست خود بست تا اگر شتاب‌سنج برای بیش از ۶ ثانیه شتاب G3.5 یا بیشتر را نشان دهد، چتری یک متری را آزاد کند که برای متعادل‌سازی چرخش طراحی شده است.

حفاظ صورت

زمانی‌که بائومگارتنر از کپسول خارج میشد، دمای هوا منفی ۲۳ درجه سانتی‌گراد بود. اما زمانی‌که وی تا ارتفاع حدود ۲۱ تا ۱۸ هزار متری سقوط میکرد –جایی‌که لایه بالایی جو شروع به بازتاب گرمای خورشید می‌کند- دما به منفی ۵۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسید. برای جلوگیری از متبلور شدن نفس بائومگارتنر داخل کلاه ایمنی که مانع دید وی میشد، مهندسان ۱۱۰ لایه فوق نازک سیم حرارتی را درون محافظ کامپوزیت-پلاستیک کلاه وی تعبیه کردند.

سیستم چترنجات

باومگارتنر سه چترنجات با خود حمل میکرد: یک مهار چتری، چترنجات اصلی، و یک چتر ذخیره. چترهای نجات اصلی و ذخیره همان طراحی‌های معمول ۹سلولی و ۷سلولی باومگارتنر بودند، اما برای پایدرای بیشتر ۲٫۵ برابر بزرگ‌تر بودند. وی چهار دستگیره رهاسازی –دو دستگیره قرمز و دو دستگیره زرد- داشت که می‌توانست آنها را در موقعیت‌های مختلف بکشد. برای مثال، دستگیره قرمز سمت راست سینه وی چتر اصلی را رها میکرد و باومگارتنر را از شر مهار چتری رها میکرد. دستگیره زرد سمت پای راست چتر اصلی را می‌برید تا چتر ذخیره بدون گیر کردن باز شود. اگر وی دچار چرخش میشد و نمی‌توانست دستش را به سمت سینه‌اش ببرد، می‌توانست مهار چتری را با با ضربه زدن به یک حلقه رهاسازی بر روی انگشت اشاره چپ لباس آزاد کند.

 

جوایز و افتخارات

۱- در سال ۲۰۱۲ وی موفق شد جایزه Bambi را در بخش «هزاره» کسب کند.

۲- در دسامبر ۲۰۱۲، وی توسط مجله Top Gear به عنوان یکی از مردان برتر سال ۲۰۱۲ نامگذاری شد.

۳- به عنوان فرد ورزشی ماجراجوی سال ۲۰۱۳ نامگذاری شد.

۴- وی در سال ۲۰۱۳ جایزه حقوق بشر را در بخش «سنبل کودکان» دریافت کرد.

۵- مجله Flying وی را در ردیف ۴۶م «۵۱ قهرمان هوانوردی» قرار داد. وی جوانترین فرد زنده حاضر در آن لیست بود.

خوشحالی شدید فلیکس باوم‌گارتنر پس از سقوط آزاد موفقیت آمیزش

خوشحالی شدید فلیکس باوم‌گارتنر پس از سقوط آزاد موفقیت آمیزش (عکس سه)

 

ویدئوی نمای اول شخص سقوط آزاد فلیکس باوم‌گارتنر از ارتفاع ۳۹ کیلومتری

در انتها از شما دعوت می‌کنیم به تماشای یکی از مهیج‌ترین ویدئوهای موجود از پرش آزاد فلیکس باوم‌گارتنر بپردازید. در این ویدئو شما می‌توانید این سقوط آزاد، دشواری‌ها و چالش‌های آن را آنگونه خود فلیکس باوم‌گارتنر دید بینید.
قطعا لحظاتی که وی تعادلش را از دست می‌دهد برای شما نیز حساس و نفس‌گیر خواهد بود.

امیدوارم که از مطالعه این مطلب و تماشای این ویدئو لذت برده باشید.
خوشحال می‌شویم دیدگاههای شما در این مورد را در بخش نظرات همین مطلب در پایین بشنویم.

 

 

منابع

منبع، منبع، منبع، منبع، منبع، منبع تصویر شاخص، منبع عکس یک، منبع عکس دو، منبع عکس سه

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

  1. سید محمد حسین خلیلی گفت:

    ممنون، مطلب خوبی بود. دستت درد نکنه

  1. جولای 19, 2015

    […] منبع: ویدئو | نمای اول شخص سقوط آزاد فلیکس باوم‌گارتنر از ارت… […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!