پرونده ویژه علم بازار | ایده هایی برای برگزاری هفته و روز جهانی نجوم

هفته نجوم و روز نجوم. نامهایی آشنا برای تمامی فعالان و علاقمندان به نجوم.

این، اولین پرونده ویژه علم بازار است. آنچه در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم، به چگونگی برگزاری این رویداد و ایده‌های برگزاری هرچه بهتر آن مربوط می‌شود.

توجه داشته باشید که این مطلب در آینده بروزرسانی خواهد شد و مطمئنا در این بین، نظرات شما کمک شایان توجهی به تکمیل اطلاعات موجود در این مطلب خواهد کرد.

پس اگر شما هم یکی از فعالان یا اعضای گروههای نجومی هستید که قصد دارید در برگزاری این رویداد در شهر، استان و منطقه خود سهیم باشید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید، تا مجموعه‌ای از جدیدترین و بهترین ایده‌ها برای برگزاری روز نجوم را به شما معرفی و پیشنهاد کنیم.

 

اما قبل از هر چیز بگذارید کمی در مورد ماهیت روز نجوم و هفته نجوم با یکدیگر صحبت کنیم.

در مورد هفته و روز نجوم

در روز نجوم منجمان آماتور (و گاهی حرفه‌ای) تلاش می‌کنند عموم مردم را با زیبایی‌های آسمان آشنا کنند. برخی از مردم تصور می‌کنند “علم” چیز پیچیده‌ای بوده و متعلق به دانشمندان است و از ارتباط آن با زندگی روزمره و زیبائی‌های آن در محیط اطرافشان اطلاعی ندارند. در روز نجوم می‌توان تا حدی فاصله میان محققان، دانشمندان و مردم را کمتر کرد.

در برخی از کشورها، یک یا چند روز درهای آزمایشگاهها و رصدخانه‌ها به روی مردم عادی باز است تا همه مردم بتوانند با فعالیت‌های علمی از نزدیک آشنا شوند. اما بیشتر رصدخانه‌ها برای دور بودن از آلودگی نوری، آلودگی هوا و کم کردن اثر جو، در خارج از شهر و در ارتفاعات بالا قرار دارند و حتی اگر برخی روزها رصدخانه‌ها پذیرای مردم عادی باشند، مراجعه مردم به رصدخانه‌ها مشکل است.

حدود ۳۰ سال پیش داگ برگر پیشنهاد داد به جای اینکه مردم را به خارج از شهرها و مناطق دوردست بکشانیم، بهتر است در روز مشخصی از سال، تلسکوپ‌ها را به داخل شهرها و به میان مردم بیاوریم. این گونه بود که روز نجوم متولد شد.

امروز بیش از ۵۰ کشور روز و هفته نجوم را برگزار می‌کنند.

 

ایده‌های برگزاری هفته و روز نجوم

برگزاری همایش نجومی

برگزاری همایش‌هایی مانند باشگاه‌های نجوم، می‌توانند در گسترش نجوم در میان اقشار مختلف مردم، بسیار موثر باشند؛ خصوصا اگر این همایش‌ها برای هر روز هفته و هر بار در یکی از پارک‌ها، دانشگاه‌ها یا مدارس شهر محل فعالیت شما اجرا شوند. شما در هر کدام از این همایش‌ها، می‌توانید مجموعه‌ای از ایده‌هایی که در این مطلب قرار گرفته است را در کنار برنامه اصلی اجرایی کنید.

توصیه می‌کنیم به دلیل کوتاه بودن مدت زمان همایش‌های نجومی و ثابت بودن مخاطبان، از ارائه مطالب پیچیده خودداری کرده و به توضیح در مورد کلیات نجوم و مطالب عامه‌پسندتر بپردازید.

همایش های نجومی، گزینه مناسبی برای فعالیت در هفته نجوم هستند. عکس: نخستین نشست ماهانه علمی موسسه علوم آسمان مهر

همایش های نجومی، گزینه مناسبی برای فعالیت در هفته نجوم هستند. عکس: نخستین نشست ماهانه علمی موسسه علوم آسمان مهر

 
رصد آسمان شب

البته که هر کسی می‌داند که این جزئی تقریبا جدانشدنی از یک نمایشگاه نجومی است! رصدها می‌توانند در حاشیه نمایشگاه شما یا به صورت مستقل و به عنوان تورهای رصدی برگزار شوند. همچنین تورهای رصدی شما نیز می‌توانند به صورت تورهای کوچک شبانه در مقاصد نزدیک به شهر (حاشیه شهر) یا یک تور بزرگ به مقصد یکی از آسمان تاریک‌های مناسب استان و منطقه شما باشند.

سعی کنید در صورت امکان، انواع تلسکوپ‌های شکستی، بازتابی و ترکیبی را در بین گزینه‌ها قرار دهید تا مخاطبان متوجه تفاوت‌های توان رصدی آنها بشوند.

استفاده از چشمی‌های متفاوت و بارلوها (خصوصا در مورد ماه و سیارات) نیز می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد و باعث بهتر شدن تجربه رصدی مخاطبان بشود.

تصویری از یکی از رصدهای حاشیه شهر موسسه علوم آسمان مهر

تصویری از یکی از رصدهای حاشیه شهر موسسه علوم آسمان مهر

 
رصد خورشید

رصد خورشید یکی از سوژه‌های جذاب برای هر نمایشگاه و برنامه عمومی – ترویجی نجومی است که در طول روز برگزار می‌شود؛ خصوصا اگر خورشید، در آن روز لکه‌هایی نیز بر روی سطح خود داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم حتی در این ایده هم به یک گزینه اکتفا نکرده و انواع روشهای مشاهده خورشید را برای مخاطبانتان ارائه دهید.

تلسکوپ‌های خورشیدی (Solar Scope)، ورقه‌های مایلار و فیلترهای شیشه‌ای و رصد با تلسکوپ‌های معمولی و همچنین توزیع عینک‌های خورشیدی بین مردم (یا در دسترس قرار دادن آنها برای عموم)، می‌توانند از گزینه‌های موجود برای ممکن کردن رصد خورشید برای مردم باشند. البته به شدت مراقب فیلترهای مایلار و عینک‌های خورشیدی خراب شده باشید تا به کسی آسیبی نرسد.

حتی شما در این بخش می‌توانید پا را فراتر گذاشته و در مورد روشهای مناسب و نامناسب رصد خورشید گرفتگی نیز برای مردم توضیح دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مطالعه این مطلب در بلاگ علم بازار را به شما توصیه می‌کنیم.

 
نمایشگاه عکس

این یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین سوژه‌های برپایی نمایشگاههای نجومی است. اما در اینجا هم هنوز می‌شود خلاقیت به خرج داد. پیشنهاد می‌کنیم به جای رفتن به اینترنت و انتخاب کردن موردی تصاویر برای چاپ بر روی پوسترها، از مجموعه‌های آماده پوسترها استفاده کنید (به نکته ۱ در انتهای مطلب مراجعه کنید).

همچنین برخی گالری‌های نجومی شناخته شده نیز می‌توانند به بهانه هفته و روز نجوم، در نمایشگاه شما به بازدید عمومی گذاشته شوند. مجموعه FETTU (From Earth to universe) یکی از بهترین گزینه‌ها برای این منظور است.

برگزاری نمایشگاه «از زمین تا کیهان FETTU» در دانشگاه تهران با حضور ریاست مجلس شورای اسلامی

برگزاری نمایشگاه «از زمین تا کیهان FETTU» در دانشگاه تهران با حضور ریاست مجلس شورای اسلامی

 
واحد سیار نجوم

با استفاده از یک دستگاه اتوبوس می‌توانید واحد سیار نجوم ایجاد کنید.

با نصب تزئینات نجومی مانند پوسترها و تصاویر نجومی و پلاکاردهای اطلاع‌رسانی، می‌توانید توجه بسیاری از مردم را جلب کنید. در صورت امکان، این خودرو می‌تواند حامل ابزارهای نجومی باشد و اگر کارشناسانی هم خودرو را همراهی کنند، می‌توانند در سطح شهر پاسخگوی پرسشهای مردم باشند.

خودروها را می‌توانید از ارگانهایی مانند شهـرداری یا فـرمانـداری، هلال احمر و … امانت بگیرید و یا از همکاری شرکت‌های خودروسازی استفاده کنید.

 
بازدید رایگان از رصدخانه‌ها و آسمان‌نماها

اگر در شهر یا استان شما رصدخانه یا آسمان‌نمایی فعالیت داشته باشد، بازدید از آنها احتمالا یکی از جذابترین فعالیت‌ها برای مردم است. آنها بسیار دوست دارند که این مکان‌ها را از نزدیک مشاهده کنند.

البته به دلیل اینکه معمولا رصدخانه‌ها از شهرها دور هستند، اجرایی کردن این ایده کمی سخت است و پیشنهاد می‌کنیم آن را به عنوان یک گزینه جانبی در نظر بگیرید و توان اصلی خود را برای برگزاری برنامه‌ای در شهر و در میان عموم مردم بگذارید.

فراموش نکنید که فلسفه هفته و روز جهانی نجوم، آوردن نجوم به میان مردم است، نه برعکس!

اطلاعات کلی در مورد ساخت رصدخانه 2

یکی از مشکلاتی که در مورد بازدید از رصدخانه ها وجود دارد، این است که آنها غالبا، دور از دسترس هستند.

 
برگزاری مسابقه های نجومی

مسابقه‌های نجومی به همراه جوایز نفیس، یکی از موثرترین گزینه‌ها در ترویج نجوم و جلب مشارکت مردم در فعالیت‌های نجومی هستند. مسابقه‌هایی همچون نقاشی نجومی، رصد اجرام آسمانی و … از گزینه‌های مناسب در این بخش هستند.

 
غرفه بازیهای نجومی

مخاطب این غرفه، بیشتر کودکان هستند. بازیهایی همچون پازل‌های نجومی، مار و پله نجومی، جداول نجومی و … گزینه‌های مناسبی برای استفاده و اجرا در این غرفه هستند. سعی کنید بازیهای مورد نظر خود را به صورت هدفمند انتخاب کنید تا به آموزش کودکان در حین بازی نیز کمک کند (مثلا بازی نجومی طاها در کهکشان).

 
اجرای نمایشهای نجومی

این یکی قدری سخت است و در بیشتر مواقع، شما نیاز به داشتن گروهی هنری در بین تیم برگزاری یا همکاری با یکی از گروههای هنری شهر خود دارید. البته تاثیرگذاری این ایده همانطور که می‌دانید، بسیار بالاست و می‌تواند در ترویج نجوم در شهر شما، نقش بسزایی داشته باشد.

خواننده ای به نام Constanza Biagini در حال خواندن یک آهنگ در نمایشگاهی مرتبط با آرایه میلیمتری ALMA! به تلسکوپ رادیویی روی سر او دقت کنید!

خواننده ای به نام Constanza Biagini در حال خواندن یک آهنگ در نمایشگاهی مرتبط با آرایه میلیمتری ALMA! به تلسکوپ رادیویی روی سر او دقت کنید!

 
غرفه حیات فرا زمینی

در این غرفه می‌توانید به ارائه و نمایش بروشورها، پوسترها و مستندهایی در مورد امکان وجود حیات فرا زمینی بپردازید. توجه داشته باشید که منظور از حیات فرازمینی، لزوما حیات هوشمند نبوده و همین موضوع می‌تواند دامنه کاری شما در این غرفه را بالا ببرد.

موجودات فرا زمینی و هرگونه حیات فرازمینی، از موضوعات پر مخاطب و عامه پسند هستند.

موجودات فرا زمینی و هرگونه حیات فرازمینی، از موضوعات پر مخاطب و عامه پسند هستند.

 
شخصیت‌های نجومی

همانطور که در ایده مربوط به غرفه نجوم اسلامی برای شما توضیح دادیم، افرادی می‌توانند لباسهایی مثل فضانوردان، دانشمندان قدیمی، موجودات فضایی خیالی و … بپوشند و در محوطه نمایشگاه حرکت کنند و به پرسشهای مردم پاسخ دهند.

یک فضانورد در حال قدم زدن در محیط نمایشگاه و ارائه اطلاعات به مخاطبان

یک فضانورد فرضی در حال قدم زدن در محیط نمایشگاه و ارائه اطلاعات به مخاطبان

 
پخش فیلم نجومی در سینماها و سالن همایشهای شهر و محله

احتمالا شما نیز می‌دانید که اخیرا فیلم‌های مطرحی با درون‌مایه‌های نجومی تولید شده‌اند. بین ستاره‌ای و جاذبه، دو عنوان از اینگونه فیلمها هستند.

شما نیز می‌توانید از این پتانسیل استفاده کنید و با هماهنگی با مسئولان سینماها، برخی از سانس‌ها را برای نمایش فیلمهای نجومی اختصاص دهید.

 
استفاده از Chalk Art با محتوای نجومی

Chalk Art به نقاشی‌های کشیده شده بر روی زمین یا دیوارها با استفاده از گچ گفته می شود. برخی از Chalk Artها نیز به صورت سه بعدی نقاشی می‌شوند. در این تکنیک از یک گچِ دو رنگ استفاده می‌شود و از همان روشی که برای خلق تصاویر سه بعدی مبتنی بر تکنیک Anaglyph استفاده می‌شود، برای ایجاد Chalk Artهای سه بعدی با استفاده از عینک Anaglyph استفاده می‌شود.

توصیه می‌کنیم، در کنار هر Chalk Art نجومی که قرار می‌دهید، پوستری جذاب از یک نمونه از عکسهایی که می‌شود با آن گرفت را از پیش تهیه کرده و قرار دهید.

 
غرفه نقاشی نجومی

تصور کنید که خانواده‌های بسیاری به نمایشگاه نجومی شما آمده‌اند و تصمیم دارند دقایقی را با بخشهای متفاوت نمایشگاه شما سرگرم باشند و اطلاعاتی کسب کنند. اما در این صورت، با بچه‌ها چه کنیم؟!

غرفه نقاشی نجومی، می‌تواند پاسخ مناسبی به این سوال باشد و تازه علاوه بر آن، ضمن سرگرم کردن بچه‌ها، به ارائه اطلاعات نجومی به آنها نیز بپردازد. همانطور که کودکان مشغول نقاشی از روی نمونه‌های از پیش آماده شده شما هستند، بی‌کار نمانید و به آنها اطلاعاتی در مورد آنچه می‌کشند بدهید.

 
غرفه نقاشی نجومی روی چهره کودکان

کودکان عاشق نقاشی و بازی هستند. در کنار داشتن غرفه نقاشی نجومی، می‌توانید با ترکیب نقاشی و بازی و استفاده از نقاش‌های ماهر، با طراحی نقاشی‌های نجومی بر روی صورتهای کودکان، روز نجوم را برای آنها خاطره‌انگیز کنید.

 
غرفه سیارات فراخورشیدی

داشتن غرفه‌ای برای سیارات فراخورشیدی، می‌تواند برای مردم بسیار جذاب باشد و به افزایش درک آنها از ابعاد کائنات و محدوده کاوشهای فضایی در دنیای نجوم، کمک شایان توجهی بکند. شما در این غرفه می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • پوسترهایی از سیارات کشف شده، تلسکوپ‌ها و رصدخانه‌های فعال و اینفوگرافیک‌ها در این زمینه (به نکته ۱ در انتهای مطلب مراجعه کنید)
 • ماکت‌هایی از تلسکوپ‌ها و رصدخانه‌های فعال در این حوزه
 • پخش کلیپ‌ها و مستندهای مرتبط با این حوزه (دارای زیرنویس یا دوبله شده)

البته که بودن بروشورهایی برای کسب اطلاعات بیشتر در غرفه، می‌تواند کمک بسیاری به افزایش اطلاعات مخاطبان در این مورد بکند.

 
غرفه ترازوهای نجومی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که وزن شما در صورت حضور در سیاره‌ای غیر از زمین، چقدر بود؟

ترازوهای نجومی به مجموعه‌ای از ترازوها گفته می‌شود که برای همین منظور ساخته شده‌اند و به نمایش وزن شما در سیارات دیگر، خورشید، دنباله‌دارها و … می‌پردازند. در صورت امکان، در آینده مطلبی در مورد چگونگی ساخت ترازوهای نجومی، در علم بازار ارائه خواهیم داد.

چنانچه توانایی ساخت این ترازوها را ندارید، جهت تهیه آنها می‌توانید با مشاور علم بازار (آقای مهدی هاشمی) که اطلاعات ایشان در انتهای سایت (فوتر سایت) قرار گرفته است، تماس بگیرید.

 
غرفه کار با ابزارهای نجومی (تلسکوپ، دوچشمی و …)

خودتان را محدود نکنید! این فقط یک آموزش ساده کار با تلسکوپ‌ها نیست. شما می‌توانید نحوه کار با هر نوع ابزار نجومی، مانند تلسکوپ‌ها (انواع مختلف)، دوچشمی‌ها، مقرها (انواع مختلف)، وسایل کمک آموزشی (گردونه آسمان، نقشه آسمان و …)، اسطرلاب و … را آموزش دهید. پس می‌توانید یک غرفه اختصاصی برای این کار داشته باشید.

 
غرفه ساخت ابزارهای نجومی

ساخت ابزارهای نجومی دنیایی کاملا متفاوت است و اینکه شما کار با ابزارهای نجومی را بلدید، به هیچ عنوان به این معنی نیست که در مورد ساخت آنها نیز اطلاعات کافی دارید! پس، همانطور که متوجه شدید، برای این یکی نیز می‌توانید غرفه‌ای جداگانه و البته غنی و پر بار داشته باشید.

در این غرفه به ارائه اطلاعات در مورد روش ساخت تلسکوپ‌ها (انواع مختلف)، دوچشمی‌ها، مقرها (انواع مختلف) وسایل کمک آموزشی (گردونه آسمان، نقشه آسمان و …)، اسطرلاب، Pinhole و … بپردازید.

Pinhole Projector Homemade

شیوه ساخت یک Pinhole Projector برای تماشای خورشید گرفتگی

  
غرفه ابعاد کائنات

این یکی می‌تواند یکی از جذابترین بخشهای نمایشگاه نجومی شما باشد و شخصا به آن علاقه بسیار زیادی دارم!

برای نمایش ابعاد کائنات، می‌توانید از روشهای بسیاری استفاده کنید.

* پوسترهای نجومی؛ همچون تصاویر فراژرف هابل (به نکته ۱ در انتهای مطلب مراجعه کنید)

* کلیپ‌ها و مستندهای نجومی مربوط

* ساخت ماکت مانند کیهان یا محدوده‌ای از آن (مانند منظومه شمسی) در محوطه کلی نمایشگاه

اگر هنوز ذهنیت مناسبی در این مورد ندارید، پیشنهاد می‌کنم، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. همچنین مطالعه این سه مطلب (اینجا، اینجا و اینجا) نیز به شما در بهبود محتوایی غرفه ابعاد کائنات شما کمک خواهند کرد.

اگر بخواهیم وسعت جهان قابل مشاهده (ابعاد کائنات) را در نظر بگیریم

اگر بخواهیم وسعت جهان قابل مشاهده (ابعاد کائنات) را در نظر بگیریم

 
غرفه خرافات نجومی

واقعا امیدوارم هر نمایشگاه نجومی، حتما این غرفه را داشته باشد. غرفه خرافات نجومی مکانی مناسب برای بهبود آگاهی مردم در مورد آن دسته از برداشت‌ها و اطلاعات نادرست در مورد علم نجوم است که درون‌مایه و شالوه شایعات نجومی را تشکیل می‌دهند.

مفاهیمی مانند ستاره دنباله‌دار، شایعه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲، شایعه هم‌اندازه شدن مریخ با ماه در ۵ شهریور، شایعه تشعشعات از سمت مریخ، طالع‌بینی و … بسیاری موارد دیگر، گزینه‌هایی بسیار عالی جهت آگاهی‌بخشی در بین مردم است.

راستی، اگر این غرفه را زدید، حتما در گوشه‌ای از آن با فونت درشت بنویسید:

“بزرگترین شایعه نجومی، تصور دانشمند بودن تمامی فعالان نجومی است. ما نابغه نیستیم! به ما ملحق شوید و به گسترش نجوم کمک کنید. :)”

 
غرفه نجوم رادیویی

امروزه مجموعه‌ای از عظیم‌ترین تلسکوپ‌های جهان، از رده تلسکوپ‌های رادیویی هستند. این تلسکوپ‌ها با هزینه کمتر، ابعاد بزرگتر، فناوری پایینتر و انعطاف در کارایی بیشتر، در حال محبوب شدن و گسترش پیدا کردن هستند و تا همین الان هم کمکهای شایان توجهی به دنیای نجوم کرده‌اند.

حضور تلسکوپ‌های رادیویی در ایران با محدودیتهایی در دستگاههای دولتی و عرف جامعه همراه است و داشتن یکی از آنها برای گروههای تحقیقاتی نجومی، به مراتب سختتر از تلسکوپهای عادی است. غرفه‌ای در نمایشگاه خود را به این تلسکوپها اختصاص دهید و ضمن اطلاع‌رسانی در مورد آنها به مخاطبان خود، به فرهنگ‌سازی در مورد آنها نیز بپردازید.

Atacama Large Millimeter submillimeter Array (ALMA)

Atacama Large Millimeter submillimeter Array (ALMA) – عکس از: بابک امین تفرشی

 
آسمان‌نماهای قابل حمل

اگر یک آسمان‌نمای قابل حمل دارید، دیگر نیازی به مراجعه به یک آسمان‌نمای دیگر ندارید و می‌توانید نمایش آسمان‌نما را در محل نمایشگاه نجومی خود به سادگی انجام دهید. حمل آسمان نماهای قابل حمل بسیار آسان است و برپا کردن آنها نیز بیشتر از یک ساعت، وقت نخواهد گرفت.

اگر هم گروه شما آسمان‌نمای قابل حمل ندارد و مایل به خرید هستید، می‌توانید از اینجا اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با مشاور علم بازار (آقای مهدی هاشمی) که اطلاعات ایشان در انتهای سایت (فوتر سایت) قرار گرفته است، تماس بگیرید.

 
غرفه فروش اقلام تبلیغاتی مرتبط با هفته و روز نجوم

حتما بیشتر شما با امکان چاپ طرحهای دلخواه بر روی پوشیدنی‌های مختلف آشنا هستید. این فرصت را از دست ندهید و مطمئن شوید، که روز نجوم، تنها خلاصه به روز نجوم نخواهد شد!

طرحهایی زیبا در نظر بگیرید و آنها را بر روی تی‌شرت‌ها، کلاه‌ها، دستبندها، شال‌ها و … چاپ کنید و در غرفه‌ای از نمایشگاه با قیمت تمام شده (بدون احتساب سود، برای فروش و ترویج بیشتر) بفروشید. مطمئن باشید که اگر طرحهای شما به اندازه کافی خوب باشند، اسقبال خوبی از آنها خواهد شد.

هر جنس فروخته شده، به مانند سفیری برای گسترش نجوم و دیدگاههای نجومی خواهد بود. پس خلاقیت خودتان را محدود نکنید و از این فرصت برای گسترش مفاهیم مرتبط با نجوم، استفاده کنید. شعارهایی مانند “خاموش شدن هر چراغ = روشن شدن یک ستاره” یا “خاموشی چراغهای زمین، درخشش چراغهای آسمان” یا مواردی مانند آنها را با سلیقه در بخشی از طراحی‌ها در نظر بگیرید.

راستی، اگر اجناس مورد نظرتان را کلی بخرید، برای خودتان و مشتری‌ها و علاقمندان، ارزان‌تر درخواهند آمد.

 
غرفه صورتهای فلکی

صورتهای فلکی را دست کم نگیرید. افسانه‌های صورت فلکی، پر از جذابیت و هیجان هستند و آنقدر عالی بوده‌اند که تا این لحظه دستمایه نوشتن کتاب‌ها و ساخت فیلم‌های بسیاری شده‌اند.

در این غرفه شما می‌توانید به موارد زیر بپردازید:

* ارائه اطلاعات علمی، محدوده و اجرام موجود در هر صورت فلکی

* ارائه اطلاعات در مورد افسانه‌های صورتهای فلکی و ارتباط آنها با یکدیگر

* نمایش پوسترهایی از تصاویر گرفته شده از صورتهای فلکی زیبای آسمان در کنار مناظر زمینی. بهترین گزینه، تصاویر سبک TWAN هستند. (به نکته ۱ در انتهای مطلب مراجعه کنید)

ما نیز به تازگی در دوره‌ای تحت عنوان “آشنایی با صورتهای فلکی“، مشغول آماده کردن محتوا در مورد صورتهای فلکی هستیم و حتی طولانی‌ترین مطلب بلاگ تا به این لحظه نیز، از همین دوره است.

فریکسوس (Phrixos) و هله (Helle) فرزندان دوقلوی آتاماس (Athamas) و نفله (Nephele) در کنار قوچ افسانه ای

فریکسوس (Phrixos) و هله (Helle) فرزندان دوقلوی آتاماس (Athamas) و نفله (Nephele) در کنار قوچ افسانه ای

 
غرفه آلودگی نوری

هفته جهانی آسمان تاریک امسال ۲۴ تا ۳۰ فروردین ماه (۱۳-۱۹ April) برگزار می‌شود. اما متاسفانه به دلیل نزدیکی این رویداد به روز جهانی نجوم و نو پا بودن آن، معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

با این حال شما می‌توانید با زدن یک غرفه آلودگی نوری و با کمک اطلاعات موجود تهیه شده از سمت متولیان این هفته، به اطلاع‌رسانی در این مورد پرداخته و سهمی در بازگردندان آسمان تاریک و بدون آلودگی نوری داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از صفحه فارسی این رویداد در فیس‌بوک نیز کمک بگیرید.

سایت آلودگی نوری نیز، مطلب مفصلی  را تحت عنوان «در روز نجوم براي زمين چه كنيم» در این مورد آماده کرده است، که می‌توانید آن را در اینجا مطالعه کنید.

در این غرفه نیز می‌توانید به ارائه این موارد بپردازید:

* نمایش پوسترهای مرتبط با آلودگی نوری. این مجموعه گزینه مناسبی است. (به نکته ۱ در انتهای مطلب مراجعه کنید)

* ارائه بروشورهایی در مورد راهکارهای مبارزه با آلودگی نوری و مضرات آلودگی نوری

* نمایش کلیپ‌ها و مستندهای مرتبط

پوستر هفته جهانی آسمان تاریک ۲۰۱۵

پوستر هفته جهانی آسمان تاریک ۲۰۱۵

 
غرفه عکاسی نجومی

عکاسی نجومی مدتی است که حداقل در جامعه عکاسی ایران، به سرعت در حال رشد است؛ پس این فرصت را از دست ندهید.

غرفه‌ای را به عکاسی نجومی اختصاص دهید و با استفاده از نمایش پوسترهایی از برترین تصاویر نجومی، نمایش نماهنگ‌های نجومی و ارائه بروشورهایی در مورد عکاسی نجومی، به گسترش این شاخه از عکاسی بپردازید.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در این مورد دارید، ما در بخشی از علم بازار تلاش کرده‌ایم که مجموعه‌ای مناسب برای عکاسی نجومی آماده کنیم.

عکسی از بابک امین تفرشی، عکاس بین المللی ایرانی. امتیاز عکس TWANight.org

با تمام دشواری ها و پیچیدگی های عکاسی نجومی، خروجی های آن چیزی به معنای واقعی کلمه، حیرت انگیز است.
(عکسی از بابک امین تفرشی، عکاس بین المللی ایرانی. امتیاز عکس: TWANight.org)

 
غرفه کاوشگرهای فضایی

اگر توانایی ساخت ماکت دارید، ماکت‌های فضایی سوژه‌های بسیار مناسبی هستند.

غوغایی که کاوشگر کنجکاوی در زمان فرود خود به مریخ به پا کرد، یکی از برگترین اتفاقات تاریخ علم را رقم زد و باعث محبوبیت و مشهور شدن این کاوشگر شد. حالا بسیاری از مردم به واسطه کنجکاوی، کاوشگرهای دیگر را نیز می‌شناسند و مطمئنا خوشحال خواهند شد اگر در نمایشگاه نجومی شما بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنند.

اگر امکانات و منابع کافی دارید، لازم نیست خلاقیت خود را به ساخت کاوشگرها محدود کنید و می‌توانید مثلا، سطح مریخ را نیز در بخشی از نمایشگاه، شبیه‌سازی کنید!

ماکت تلسکوپ فضایی جیمز وب. خلاقیت سازنده را ببینید ... ماکت یک آدم بالغ در همان ابعاد نیز بر روی تلسکوپ، قرار گرفته است!

ماکت تلسکوپ فضایی جیمز وب. خلاقیت سازنده را ببینید … ماکت یک آدم بالغ در همان ابعاد نیز بر روی تلسکوپ قرار گرفته است!

 
غرفه نجوم باستانی

در این غرفه می‌توانید به ارائه اطلاعاتی در مورد باورهای نجومی قدیمی، بناهای نجومی تاریخی و ابزارهای نجومی در گذشته بپردازید. در این بخش نیز استفاده از پوسترها، کلیپ‌ها و مستندها و همچنین بروشورها، می‌تواند به شما در انتقال اطلاعات مورد نظرتان، کمک شایان توجهی بکند.

تصویری فانتزی (کاملا فانتزی!) از یک رصدخانه قدیمی با تلسکوپی عجیب و غریب!

تصویری فانتزی (کاملا فانتزی!) از یک رصدخانه قدیمی با تلسکوپی عجیب و غریب!

 
غرفه نجوم اسلامی

در کنار غرفه نجوم باستانی، غرفه نجوم اسلامی نیز می‌تواند جذابیت‌هایی داشته باشد. شما می‌توانید در این غرفه به این سوال پاسخ بدهید که دانشمندان و محققان اسلامی، چه نقشی در گسترش علم نجوم و ساخت بناها و ابزارهای نجومی داشته‌اند.

در برخی از نمایشگاه‌ها، متولیان پا را از این نیز فراتر گذاشته و با گریم کردن افرادی به مانند دانشمندان بزرگ نجومی دنیای اسلام و پوشاندن لباس‌های تاریخی بر تن آنها، به بحث و تبادل نظر با مخاطبان پرداخته‌اند!

 
غرفه بازیها و نرم‌افزارهای نجومی

اگر منابع و امکانات کافی دارید، می‌توانید غرفه‌ای را به بازیها و نرم‌افزارهای نجومی احتصاص دهید. ارائه نرم‌افزارها و بازیهای تحت وب، نسخه موبایل، تبلت و … جهت دانلود برای مخاطبان نیز گزینه مناسبی است. برخی از بازیهای نجومی را در سایت نجوم ایران می‌توانید ببینید.

شما می‌توانید از این غرفه برای آموزش استفاده از نرم‌افزارهای نجومی همچون Starry Night نیز استفاده کنید.

 

نرم افزار starchart، یکی از بهترین نرم افزارهای نجومی برای تبلت و موبایل

نرم افزار starchart، یکی از بهترین نرم افزارهای نجومی برای تبلت و موبایل

 
غرفه فروشگاه نجومی سیار

با قرار دادن مجموعه‌ای از کتابها، مستندها، فیلمها و نرم‌افزارهای نجومی، می‌توانید به مخاطبانتان کمک کنید که پس از خروج از نمایشگاه نیز، سوژه‌هایی جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌های دلخواه خود در نجوم، داشته باشند.

 
غرفه فناوری فضایی (ماهواره‌برها، ماموریت‌های فضایی و ماهواره‌ها)

بشر تا کنون کاوشگرها و مدارگردهای بسیاری را در قالب ماموریت‌های فضایی متفاوت به خارج از جو زمین و سیارات دیگر فرستاده است. همچنین ماهواره‌های فرستاده شده به جو زمین و تاسیسات زمینی مربوط به پرتاب، کنترل و هدایت هر کدام از ماهواره‌ها و کاوشگرها نیز می‌توانند سوژه‌های جذابی برای ارائه اطلاعات به مخاطبان باشند.

اینفوگرافیک تاریخچه ماموریت های فضایی JPL

اینفوگرافیک تاریخچه ماموریت های فضایی JPL

 
غرفه برترین تلسکوپ‌ها و رصدخانه‌های زمینی و فضایی

مردم عاشق ترین‌ها هستند. آنها می‌خواهند بدانند بهترین، بزرگترین، طولانی‌ترین، مفیدترین و ….ترین هر حوزه‌ای کدامها هستند. ارائه بروشورها، پوسترها و نماهنگ‌های نجومی در این مورد، می‌توانند به پاسخ دادن به این سوالات مخاطبان در حوزه نجوم، کمک شایان توجهی بکنند.

خوشبختانه ما پیش از این در بلاگ علم بازار به این موضوع پرداخته‌ایم و تقریبا هر چیزی که در این مورد نیاز دارید را در این مطلب علم بازار می‌توانید مطالعه کنید.

 
غرفه‌های اختصاصی اجرام نجومی

هر جرم نجومی، دارای انبوهی از اطلاعات است و حقایق جذابی را در دل خود پنهان کرده است. مردم خوشحال خواهند شد اگر بفهمند داغترین سیاره منظومه شمسی، سیاره زهره است و نه سیاره عطارد. آنها متعجب خواهند شد اگر بفهمند که در صورت گذاشتن سیاره زحل بر روی یک اقیانوس فرضی بزرگ، بر روی آب شناور خواهد ماند!

پیشنهاد می‌کنیم برای هر کدام از این گزینه‌ها، غرفه‌ای جداگانه ترتیب ببینید و با استفاده از بروشورها، ویدئوها، مستندها و پوسترها، به ارائه اطلاعات در مورد هر کدام از آنها بپردازید:

به هر کدام از گزینه‌ها، لینک مطلبی را پیوست کرده‌ایم تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

 

 

چند نکته

۱- برای خرید پوسترهای نجومی مورد نیاز در ایده‌های مختلف مطرح شده در این مطلب، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

۲- توجه داشته باشید که این مطلب در آینده بروزرسانی خواهد شد و مطمئنا در این بین، نظرات شما کمک شایان توجهی به تکمیل اطلاعات موجود در این مطلب خواهد کرد.

۳- حتما داشتن برنامه‌ریزی در مورد برگزاری برنامه هفته و روز نجوم، برای شما بسیار مهم است. تصاویری که در ادامه می‌بینید، مربوط به یکی از بزرگترین برنامه‌های برنامه‌ریزی شده برای هفته و روز نجوم امسال (۲۰۱۵) است و می‌تواند به شما در شکل‌گیری یک ذهنیت کلی از آنچه می‌خواهید انجام دهید، کمک کند (منبع در گزینه اول بخش منابع قرار گرفته است).

 

 

نظر شما در مورد لیست تهیه شده چیست؟

آیا این لیست به شما در بهبود فعالیت‌هایتان کمک کرده است؟

آیا ایده دیگری نیز برای اجرایی کردن در هفته و روز جهانی نجوم دارید؟

لطفا نظرات خود در این مورد را با ما در بخش نظرات همین مطلب، در میان بگذارید. 

 

 

منابع

منبع، منبع، منبع، منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. سید محمد حسین خلیلی گفت:

  سلام محسن جان خشته نباشی
  عالی بود – دستت درد نکنه

 2. خیلی خیلیی جالب بود!
  ممنونم ازت

 3. بسیار جالب و کامل
  خدا قوت

 4. خیلی ممنون دوستان. 😉

 5. درود و سلام
  كار با ارزشتتان در خصوص ايده هاي روز نجوم قابل تقدير است.
  كار مشابهي را درخصوص غرفه هاي آلودگي نوري انجام داده ام كه در سايت آلودگي نوري قابل مطالعه است.
  در صورت نمايل مي توانيد اين مطلب را در بخص غرفه هاي آلودگي نوري قرار دهيد.
  موفق بمانيد
  http://www.lightpollution.ir/content/view/16/1/

 6. گندم گفت:

  خیلی هم جالب خصوصاً قسمتی که خواننده نجومی هم اختصاص داده بودن برای این روز!

  • خوش آمدی به اینجا! 🙂
   خوشحالم کردی.
   ممنون.
   آره. البته اون عکس خاص همونطور که توضیح دادم، مربوط به یه نمایشگاه اختصاصی در مورد آرایه میلیمتری ALMA بود. ولی خب میشه برای روز نجوم هم انجامش داد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!