راهنمایی برای مسیه | M9 (NGC 6333)

رصد آسمان همیشه کار راحتی نیست!

بسیاری از اوقات شما به مهارت بالایی برای رصد نیاز خواهید داشت تا بتوانید یک جرم را در پهنای آسمان پیدا کنید و تازه اینجاست که مشکلات شروع می‌شود. چرا که شاید جرم مورد نظرتان آنقدر ریز باشد که با ستارگان کم‌فروغ هیچ تفاوتی نکند! ببینید که عالم چه بی‌انتها بزرگ است! پس دیگر می‌توانید درک کنید که هنوز تعداد بسیار بسیار محدودی از اجرام را شناخته‌اید!

با علم بازار همراه باشید تا با یکی از اجرام سخت آسمان آشنا شوید!

 

مشخصات M9

نام جرم: مسیه ۹

نام‌های دیگر جرم: NGC 6333

نوع جرم: کلاس VIII خوشه‌های کروی ستاره‌ای

صورت فلکی: مارافسای

بعد: ۱۹٫۲ : ۱۷ (دقیقه : ساعت)

میل: ۳۱ : ۱۸- (دقیقه : درجه)

قدر ظاهری: ۷٫۷

ابعاد ظاهری: ۱۲ دقیقه قوسی

M9 یکی از اجرام سخت مسیه برای شکار کردن در آسمان است.

M9 یکی از اجرام سخت مسیه برای شکار کردن در آسمان است.

 

مکان‌یابی M9

متاسفانه راه آسانی برای مکان‌یابی M9 وجود ندارد. صورت فلکی مارافسای بسیار وسیع است و شما به کمی تمرین نیاز دارید تا ستاره اتا-مارافسای را پبدا کنید. وقتی که انجامش دهید یک خوشه ستاره‌ای کوچک در حدود سه درجه‌ای (عرض دو انگشت) در سمت جنوب شرق اتا-مارفاسای پیدا خواهید کرد. دنبال یک مثلث کوچک ستاره‌ای بگردید و هدف کمی به جهت شمال متمایل است.

وقتی که M9 در دوچشمی دیده شد، مقدار بزرگنمایی و گشودگی دهانه را بخاطر خود بسپارید. مثل مدل۳۰*۶؛ چون تصویری که می‌بینید ریز است و این یعنی شما باید دوچشمی خود را ثابت نگه دارید تا جرم را بتوانید تشخیص دهید. مدل‌های بزرگتر بی‌شک موقعیت را ارتقا می‌بخشند، ولی شما برای پیدا کردن این جرم به یک آسمان تاریک نیاز دارید تا بدون یزرگنمایی بیشتر بتوانید پیدایش کنید. با تلسکوپ‌های کوچک تشخیص M9 سخت خواهد بود اما نشانه‌هایی از یک هسته متمرکز را بدست خواهید آورد. همینطور به میدان دید ۶ ثانیه و بالاتر دست پیدا می کنیم و کشودگی‌های بزرگتر می‌توانند کاملا ساختار خوشه ستاره‌ای کروی گم شده را نمایان سازد.

مکان M9 در کره آسمان

مکان M9 در کره آسمان

 

یک اسکچ از M9 (NGC 6333)

یک اسکچ از M9 (NGC 6333)

به چه چیزی نگاه می‌کنید

خوشه M9 یکی از نزدیکترین اجرام به مرکز کهکشان ماست و حدود ۲۵۸۰۰ سال نوری از منظومه شمسی فاصله دارد. ستارگان این جرم متمرکز نیستند و در کره‌ای به قطر ۹۰ سال نوری قرار گرفته‌اند و با سرعت ۲۲۴ کیلومتر بر ساعت از ما دور می‌شوند.

M9 در حال گذر از یک ابر غباری بین ستاره‌ای است و این باعث می‌شود که کمی از نور آن کاسته شود. با توجه به اینکه نورشان در نیمه راه بلوکه می‌شود نور جمع شده از این خورشیدهای درخشانِ دور، صد و بیست هزار مرتبه از خورشید ما بیشتر است! اگر از نزدیک به آن نگاه کنید، شما M9 را اندازه یک دایره کوچک خواهید دید. داخل این جرم، سیزده ستاره متغیر هم وجود دارد. با توجه به نمودار رنگ آن میتوان فهمید که M9 یک خوشه ستاره‌ای فقیر فلزی است، ولی از لحاظ نور و شاخه‌های افقی آبی غنی است. کاملا ممکن است که جمعیت غولهای قرمز آن بسیار زیاد باشد چون M9 از ابر خوشه کروی پروتونی غنی عبور کرده است.

Messier 9- M9 - NGC 6333 - مسیه ۹

یک عکس از M9. عکاسی نجومی از یک جرم آسمانی، کاری تقریبا شبیه یک معجزه را انحام می دهد و جزئیات بسیاری را در مورد جرم مورد نظر ما آشکار می سازد. برای کسب اطلاعات در مورد آموزشهای مرتبط با فنون عکاسی نجومی، اینجا کلیک کنید.

 

تاریخچه M9

M9 یکی ازکشفیات اصلی شارل مسیه است که در ۲۸ می سال ۱۷۶۴ پیدا شد. او می‌گوید: «در شب ۲۸ تا ۲۹ می سال ۱۷۶۴ من موقعیت سحابی جدیدی را مشخص کردم که در پای راست مار افسای قرار گرفته بود؛ بین ستارگان اتا-مارافسای و رو-مارافسای. آن سحابی هیچ ستاره‌ای را شامل نمی‌شود. من این جرم را با یک تسکوپ گریگوری که ۱۰۴ مرتبه بزرگنمایی دارد آزمایش کردم؛ گرد است و نور کمی دارد؛ و قطرش حدود سه دقیقه قوسی است. بعدش ۲۵۶ درجه و ۲۰ دقیقه و ۳۶ ثانیه است و میلش ۱۸ درجه و ۱۳ دقیقه و ۲۶ ثانیه جنوب می‌باشد.»

باید کمی بعد از این باشد که طبیعت واقعی M9 نمایان شد وقتی که ویلیام هرشل اولین تشخیصش را بیان کرد: «۳ می سال ۱۷۸۳ من سحابی را بین اتا-مارافسای و رو-مارافسای مشاهده کردم که توسط آقای مسیه در سال ۱۷۶۴ کشف شده بود. با یک تلسکوپ بازتابی ۱۰ پایی و قدرت بزرگنمایی ۲۵۰، تعداد زیادی ستاره در آن دیدم قدرت و جمع‌آوری نور بالاتر هیچ شکی را باقی نگذاشت که آن را تماما ستاره‌ها تشکیل داده‌اند. این نشان می‌دهد که این سحابی در کل می‌تواند هدف خوبی برای نشان دادن رابطه بین سحابی و خوشه‌های ستاره‌ای باشد. در ۱۸ جون سال ۱۷۸۴ همان سحابی با یک تلسکوپ بزرگ نیوتونی ۲۰ پایی بازتابی مشاهده شد و بسیار روشن بود و بیش از حد ستاره‌هایش متراکم بودند. ستاره‌ها دیده می‌شوند و نیروی مغناطیسی نابرابری دارند، ستارگان بزرگ قرمز هستند، و خوشه مانند مینیاتوری از  فلامستید ۴۲d در صورت فلکی گیسو است.»

هرچند این آدمیرال اسمایث بود که M9 را آنطور که ما امروز در تلسکوپ‌هایمان می‌بینیم تشریح کرد: «یک خوشه ستاره‌ای کروی در پای راست مار افسای با ستاره‌های دوتایی. این خوشه از بیشمار ستاره تشکیل شده که در مرکز جرم می‌درخشند. این جرم در سال ۱۷۶۴ توسط مسیه ثبت شد و از لحاظ عمق حداقل ۳۴۴ام است. او فکر کرد این یک نمونه کوچک شده از شماره ۵۳ اجرام مسیه است و از اجرامی است که از اشیا بزرگ شگل گرفته است به جهت افزایش قدرت نفوذ تلسکوپ در فضا. این جرم حدود سه درجه‌ای سمت جنوب شرق ستاه اتا و حدود یک ربع فاصله بین قلب‌العقرب و اتا-دم مار (Altair) می‌باشد.»

 

از مشاهده خودتان لذت ببرید!

 

 

منابع

منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

ابراهیم عطایی

ابراهیم عطائی عکاس آسمان شب و مدرس نجوم آماتور می باشد که از دوره راهنمایی به علم نجوم علاقه مند و به طور خودخوان به فراگیری این علم مشغول شده. وی در سال 88 به صورت تخصصی تر فعالیت خود را در زمینه نجوم آماتور آغاز کرد. علاقه مندی هایش فعالیت های آموزشی و ترویجی نجوم است. او دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در مقطع کارشناسی رشته ی آمار و احتماالات است.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. ابراهیم جان خداقوت
  من ععاشق بخش تاریخجه اجرامم!! خیلی قشنگه.

 2. رحیم مطلبی گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  یکی دو اشتباه کوچک در آخرین جمله پاراگراف مکان یابی M9 :

  جمله اصلی:
  “همینطور (که) به میدان دید ۶ ثانیه و بالاتر دست پیدا می کنیم و کشودگی‌های
  بزرگتر می‌توانند کاملا ساختار خوشه ستاره‌ای کروی گم شده را نمایان سازد.”

  اشکالات:
  ۱- گویا منظور از عدد ۶ ، قطر آینه تلسکوپ بوده یعنی ۶ اینچ نه میدان دید ۶ ثانیه ای
  احتمالا چون علامت اینچ با علامت ثانیه یکی هستند، این اشتباه شده
  یعنی هردو با دابل کوتیشن(“) یا همان علامت نقل قول نوشته می شوند

  ۲- کلمه loosely در اینجا به معنی پراکنده و تُنُک است که با Lost به معنی گم شده اشتباه شده

  بنابراین جمله فوق می تواند به شکل زیر اصلاح شود:
  همینطور که به رنج ۶ اینچ و بالاتر دست پیدا می کنیم، تفکیک (ستاره های جرم) شروع میشود
  و گشودگی‌های بزرگتر می‌توانند کاملا ساختار پراکنده این خوشه ستاره‌ای کروی را نمایان سازد.

  موفق باشید
  روزخوش

  • سلام آقای مطلبی
   از لطف همیشگی و توجه شما سپاسگذارم.

   در مورد اصلاحی که مطرح کردید، مترجم متن (ابراهیم عطایی) پاسخ شما رو خواهند داد.
   عرض بنده اما این هست که تیم علم بازار قصد داره در آینده نزدیک فراخوان پذیرش نویسنده افتخاری بده.
   لذا با توجه به توانایی های شما، بسیار خوشحال میشیم اگر شما رو در کنار خودمون داشته باشیم و از مهارتها و اطلاعاتتون در جهت پیشبرد فعالیت های این بلاگ استفاده کنیم.
   چنانچه با پیشنهاد ما موافق هستید، لطفا جهت گفتگو و بررسی بیشتر، شماره همراه خودتون رو از طریق روشهای ارتباطی زیر، برای بنده ارسال کنید.

   منتظر پاسخ شما هستم.
   روز خوش.

   جهت ارتباط … ایمیل: Contact.Elhamian@gmail.com شماره: ۰۹۳۹۶۷۶۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!