راهنمایی برای مسیه | M7 (دم عقرب، خوشه بطلمیوس، NGC 6475, Lac II.14)

تمام صور فلکی که در آسمان می‌بینیم حاصل قرار گرفتن تصادفی ستاره‌ها در دو بعد طول و عرض نزدیک به هم است در حالی که در بعد ارتفاع آنها از هم بسیار دور هستند و البته بی شک هزاران سال بعد، حرکت ستارگان در جهات مختلف باعث خواهد شد ریخت صورت فلکی از هم بپاشد!

برای خوشه‌های ستاره‌ای جریانی نسبتا شبیه آنچه گفته شد روی می‌دهد. ستارگانی که در نقاط مختلف عالم خلقت متولد می‌شوند و به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند، ابتدا خوشه‌های باز و جوان را شکل می‌دهند و با مرور زمان به خوشه‌های کروی و پیر تبدیل خواهند شد!

امروز هم می‌خواهیم در علم بازار یکی دیگر از این خوشه‌های ستاره‌ای منحصر به فرد را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

نام جرم: مسیه۷

نام‌های دیگر جرم: NGC 6475, Lac II.14 – خوشه دم عقرب – خوشه بطلمیوس

نوع جرم: نوع E خوشه باز ستاره ای

صورت فلکی: عقرب

بعد: ۵۳٫۹ : ۱۷ (دقیقه : ساعت)

میل: ۴۹ : ۳۴- (دقیقه : درجه)

فاصله: ۸۰۰ سال نوری

قدر ظاهری: ۳٫۳

ابعاد ظاهری: ۸۰ دقیقه قوسی

مکان‌یابی M7

یکی از آسان‌ترین راه برای پیدا کردن خوشه بطلمیوس این است که دو خوشه مشهور عقرب و قوس را از هم تشخیص دهید. ستاره روشنی که روی نیش عقرب هست ستاره لاندای آن است. دوچشمی خود را به اندازه عرض سه انگشت به سمت شرق تنظیم کنید. در آسمان تاریک این جرم درست مثل یک وصله، انگشت نماست. اما این جرم را با همسایه تار تر آن یعنی M6 اشتباه نگیرید.

با دو چشمی M7 به صورت ستاره‌های روشن و بدون هیچ فرم خاصی به چشم می‌آیند که حدود یک سوم میدان دید دوچشمی‌های معمولی را اشغال می‌کنند. به راحتی در فایندر دیده می‌شود. از بزرگنمایی کمتری برای دیدن این جرم استفاده کنید چرا که ابعاد ظاهری این جرم بزرگ است. ازجایی که این خوشه درخشنده است در شب‌های مهتابی و با تلسکوپ‌های بزرگتر بخوبی می‌توان اعضای آن را تشخیص داد.

مکان دو جرم M6 و همسایه درخشان آن M7 در کره آسمان

مکان دو جرم M6 و همسایه درخشان آن M7 در کره آسمان

به چه چیزی نگاه می‌کنید

یک کلکسیون روشنایی که مخلوطی از نور هشتاد ستاره هست که در فاصله ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال نوری زمین قرار دارد. حدود ۱۸ تا ۲۵ سال نوری را تحت پوشش قرار می‌دهد. این گروه از ستاره‌ها همزمان باهم حدود ۲۲۰ میلیون سال پیش متولد شدند (امروه می‌دانیم کمی با هم متفاوت هستند). با سرعت ۱۴ کیلومتر بر ثانیه به ما نزدیک می‌شوند، روشن‌ترین ستاره‌ای که می‌بینید یک غول زرد رنگ از طیف G8 است.

M7 همچنین چهار ستاره مغناطیسی Ap/Bp را شامل‌می شود: HD 162305 ، HD 162576 ، HD162725 و HD 320764.

نمایی از خوشه بطلمیوس که توسط رصد خانه لاسیلا در شیلی گرفته شده

نمایی از خوشه بطلمیوس که توسط رصد خانه لاسیلا در شیلی گرفته شده

تاریخچه

اولین رصد خوشه باز بزرگ بیشتر به بطلمیوس نسبت داده می‌شود که در المجسطی خودش به عنوان جرم ۵۶۷ در ۱۳۰ بعد از میلاد ثبت شد. در نوشته‌هایش اینگونه شرح داده است: «یک خوشه غبار آلود که نیش عقرب را دنبال می‌کند.» همچنین بطور مستقل این جرم توسط آلق بق کشف شد و با شماره ۵۶۴ در کاتالوگش ثبت شد، ادموند هالی این جرم را با شماره  ۲۹ در کاتالوگ ستارگان جنوبی ۱۶۷۸ لیست کرد؛ همانطور که هودایرنا با نام Ha II.2 و لاکایله با نام Lac II.14 آن را ثبت کردند. هرچند ما آن را با شماره کاتالوگ مسیه بیشتر می‌شناسیم، وقتی که آن را در ۲۳ می سال ۱۷۶۴ کشف کرد.

او می‌گوید: «من در دو شب ۲۳ و ۲۴ می سال ۱۷۶۴ موقعیتی از یک خوشه ستاره‌ای دیگر را دیدم که بیشتر قابل توجه بود و ابعاد ظاهری بزرگی داشت. قطرش در حدود ۳۰ دقیقه قوسی است. این خوشه ستاره‌ای حتی با چشم غیر مسلح به صورت یک خوشه غبار آلود به چشم می‌آید؛ اما وقتی با یک ابزار بازتابی به آن نگاه می‌کنید غبار ناپدید می‌شود و چیزی که درک می‌شود چیزی جز خوشه‌ای با ستارگان ریز نیست که میان آن پرنور تر است. این خوشه نسبت به اجرامی که قبلا توضیح دادیم فاصله کمتری تا زمین دارد. این جرم بین دم عقرب و کمان قوس قرار دارد. من در خط نصف‌النهار عبور مرکز خوشه را مشاهده کردم و آن را با ستاره اپسیلون – قوس برای بدست آوردن موقعیتش مقایسه کردم. بعد آن برابر ۲۶۴ درجه و ۳۰ دقیقه و ۲۴ ثانیه و میل آن برابر ۳۴ درجه و ۴۰ دقیقه و ۳۴ ثانیه جنوب می‌باشد.»

واقعا جای تاسف دارد که مسیه چیزی راجع به طیف باینری و مقدمات غول سرخ نفهمید. یافتن رابطه بین میدان مغناطیسی و تکامل ستارگان، فراوانی عناصر در خوشه‌های باز غنی از فلز یا پیدا کردن نشانه‌ای از کوتوله‌های قهوه‌ای برای محاسبه جرم زیرستاره‌های ابتدایی به عنوان یک تابع از زمان. اما وقتی ما به M7 نگاه می‌کنیم، انجامش می‌دهیم!

منابع

منبعمنبع عکسمنبع عکس

ابراهیم عطایی

ابراهیم عطائی عکاس آسمان شب و مدرس نجوم آماتور می باشد که از دوره راهنمایی به علم نجوم علاقه مند و به طور خودخوان به فراگیری این علم مشغول شده. وی در سال 88 به صورت تخصصی تر فعالیت خود را در زمینه نجوم آماتور آغاز کرد. علاقه مندی هایش فعالیت های آموزشی و ترویجی نجوم است. او دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در مقطع کارشناسی رشته ی آمار و احتماالات است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!