راهنمایی برای مسیه | M6 (خوشه پروانه، Lac III.12 و NGC 6405)

شکی ندارم که برایتان اتفاق افتاده است! وقتی سرتان را به آسمان بلند می‌کنید و به ابرهای آن خیره می‌مانید و بعد با شوقی غیرقابل کنترل می‌گویید:« چه جالب! آن ابر شبیه فلان چیز است!»

خوب است بدانید در فضا هم چنین داستانی صدق می‌کند! زمانی که منجمین برای اولین بار جسمی را رصد می‌کنند و آن جسم بسیار به یک مصداق زمینی شباهت دارد! داستانی که برای M6، یعنی جرمی که اینجا می‌خواهم در مورد آن توضیح دهم نیز صدق می‌کند!

با علم بازار همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید!

نام جرم: مسیه ۶

نام‌های دیگر جرم: NGC 6405 – Lac III.12 – خوشه پروانه

نوع جرم: نوع E خوشه باز ستاره‌ای

صورت فلکی: عقرب

بعد: ۴۰٫۱ : ۱۴ (دقیقه : ساعت)

میل: ۱۳ : ۳۲- (دقیقه : درجه)

فاصله: ۱۶۰۰ سال نوری

اندازه ظاهری: ۲۵ دقیقه قوسی

مکان‌یابی M6

یکی از آسان‌ترین راهها برای پیدا کردن خوشه پروانه این است که دو ستاره آشنای صورت‌های فلکی قوس و عقرب را تشخیص دهید. ستاره روشن که نشان‌دهنده نیش عقرب هم می‌باشد لاندا است. هدف دو چشمی شما به اندازه عرض سه انگشت به سمت شمال شرق است. در آسمان تاریک به صورت یک وصله غبار آلود در آسمان معلوم است، ولی آن را با همسایه جنوب شرقی درخشان‌تر یعنی M7 اشتباه نگیرید. در دوچشمی ستاره‌های M6 با روشنایی تقریبا یکسان دیده می‌شوند و به این ترتیب شکل پروانه کاملا دیده می‌شود.

با تلسکوپ ستاره‌های بیشتری دیده می‌شوند. این کمی کار را برای دیدن شکل پروانه سخت تر می‌کند، اما جذاب‌تر است. چون ستاره‌های بیشتری دیده می‌شوند و رنگ‌ها قابل تشخیص خواهند بود. به هرحال، این جرم را در آسمان هنگامی که کمی ابر است یا نور ماه وجود دارد ببینید. شما شکل کامل پروانه را در تلسکوپ کاملا واضح خواهید دید. اما اطمینان پیدا کنید که حداقل بزرگنمایی را دارید چرا که M6 یک خوشه بزرگ است.

مکان دو جرم M6 و همسایه درخشان آن M7 در کره آسمان

مکان دو جرم M6 و همسایه درخشان آن M7 در کره آسمان

به چه چیزی نگاه می‌کنید

خوشه پروانه کلکسیونی روشن از نور حدود هشتاد ستاره است که در فضا به سمت یکدیگر در منطقه‌ای به قطر ۱۲ تا ۲۵ سال نوری حرکت می‌کنند و ممکن است در هر مکانی حدود ۵۱ تا ۹۶ میلیون سال پیش شکل گرفته باشند.

روشن‌ترین ستاره‌ای که می‌بینید یک ستاره متغیر است. BM-عقرب یک ابر ستاره زرد یا نارنجی رنگ است که قدر آن در یک دوره ی نیمه منظم بین ۵٫۵ تا ۷ تغییر می‌کند. ستاره‌های آنجا همگی داغ هستند و آنها ستاره‌های رشته اصلی آبی از نوع طیفی B4  و B5 هستند. همه این اعضا در یک ابر بزرگ مولکولی تشکیل شده‌اند و آزادانه روی هم تاثیر می‌گذارند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که  ستاره‌های رشته اصلی M6 قدرت میدان مغناطیسی قدرتمندی دارند. دانشمندان پیشتاز بیشتر این ریشه و تکامل و نحوه قرار گرفتن ستاره در خوشه را درک می‌کنند.

نمایی از M6 و دنباله دار Siding Spring

نمایی از M6 و دنباله دار Siding Spring

تاریخچه

اکثرا بر این باور هستند که کسی که برای اولین بار خوشه پروانه را رصد کرد گیووانی باتیسا هودیرنا در سال ۱۶۵۴ بود. هرچند جونیور رابرت برهام در “کتاب دستی آسمانی” حدس زد که بطلمیوس شاید در هنگامی که مشغول رصد خوشه بطلمیوس (M7) بوده آن را دیده باشد. هنگامی که هودیرنا مشغول ثبت آن بود، این جرم دوباره مستقلا توسط فیلیپ لویز دی چسووکس درسال ۱۴۶-۱۷۴۵ کشف شد و اولین کسی بود که M6 را اینگونه تشخیص داد: «یک خوشه ستاره‌ای بسیار ظریف». همچنین نیکولاس لاکایی این جرم را در کاتالوگ خودش با نام Lac III.12 قرار داد و این جرم دوباره در ۲۳ می ۱۷۶۴ توسط شارل مسیه رصد شد.

مسیه می‌گوید: «در دو شب ۲۳ تا ۲۴ می سال ۱۷۶۴ من موقعیت خوشه‌ای از ستاره‌های کوچک را بین کمان قوس و نیش عقرب مشخص کردم در یک نگاه ساده (چشم غیر مسلح) این خوشه شکل یک سحابی بدون ستاره را دارد ولی اگر حتی از ضعیف‌ترین تجهیزات استفاده کنیم می‌بینیم که چیزی جز یک خوشه ستاره‌ای کوچک نیست، لاکایی آن را ثبت کرده است.» و شارل مسیه این جرم را به عنوان M6 در کاتالوگش ثبت کرد.

پس بهترین تشریح از این جرم را به چه کسی مدیونیم؟ بی‌شک سنیور رابرت بورهام: نویسنده حاضر این مورد را به عنوان یکی از جذاب‌ترین اجرام در آسمان برای ابزار های کوچک معرفی می‌کند، «یک خوشه کاملا جذاب که آرایشش نشان‌دهنده طرح یک پروانه با بال‌های باز است.»

منابع

منبعمنبع عکس– منبع عکس– منبع عکس

ابراهیم عطایی

ابراهیم عطائی عکاس آسمان شب و مدرس نجوم آماتور می باشد که از دوره راهنمایی به علم نجوم علاقه مند و به طور خودخوان به فراگیری این علم مشغول شده. وی در سال 88 به صورت تخصصی تر فعالیت خود را در زمینه نجوم آماتور آغاز کرد. علاقه مندی هایش فعالیت های آموزشی و ترویجی نجوم است. او دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در مقطع کارشناسی رشته ی آمار و احتماالات است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!