اگر بخواهیم وسعت جهان قابل مشاهده را در نظر بگیریم

سن جهان در حدود ۱۳٫۷ میلیارد سال است ولی با توجه به شرایطی که برای نور در سفرش پیش می آید، ما تنها می توانیم حدود  ۲۸ میلیارد پارسک یا به عبارت دیگر ۹۳ میلیارد سال نوری از شعاع کیهان را مشاهده کنیم. برای یادآوری، سال نوری مسافتی است که نور با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه در یک سال طی می کند. این مسافت معادل چیزی کمتر از ۱۰ هزار میلیارد کیلومتر (۶ هزار میلیارد مایل) است. و هر پارسک نیز  با ۳٫۲۶ سال نوری برابر است.

می‌دانم که تصور اینچنین ابعادی دشوار و دور از ذهن است، اما در این مطلب قصد داریم کمی به شما کمک کنیم تا درک بهتری از این موضوع و ابعاد کائنات داشته باشید.

پس اگر مشتاق به دانستن در این مورد هستید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

جهان قابل مشاهده از کهکشان‌ها و تمام چیزهایی که ما در این زمان می‌توانیم مشاهده کنیم تشکیل شده است. چون نور یا سایر امواجی که اکنون می‌توانیم مشاهده کنیم، زمان کافی برای رسیدن به زمین و مشاهده شدن توسط ما را از زمان انفجار و گسترش کیهانی داشته‌اند ولی مشخص نیست چه مقدار از جهان حقیقی، این شانس و زمان را هنوز پیدا نکرده‌اند! در این مورد در مطالب آینده بلاگ، به طور مفصل‌تری صحبت خواهیم کرد.

 

با زمین شروع می کنیم. یکه و تنها. به ظاهر بزرگ، اما در حقیقت بسیار کوچک، تنها و حقیر! در ادامه متوجه چرایی این موضوع خواهید شد.

با زمین شروع می‌کنیم. به ظاهر بزرگ، اما در حقیقت بسیار کوچک، تنها و حقیر! در ادامه متوجه چرایی این موضوع خواهید شد.

از زمین دور شده ایم و در جایی ایستاده ایم که می توانیم کل منظومه شمسی را یکجا ببینیم. حتی از همین فاصله هم تشخیص زمین سخت است. اما پیشنهاد می کنم آخرین نگاهها را به زمین بیندازید، چون در مرحله و نمای بعدی، زمینی در کار نخواهد بود!

از زمین دور شده‌ایم و در جایی ایستاده‌ایم که می توانیم کل منظومه شمسی را یکجا ببینیم. حتی از همین فاصله هم تشخیص زمین سخت است. اما پیشنهاد می‌کنم آخرین نگاهها را به زمین بیندازید، چون در مرحله و نمای بعدی، زمینی در کار نخواهد بود!

دیگر از زمین خبری نیست. هر آنچه در این تصویر می بینید، ستاره هستند. ما حتی قابل تشخیص نیز نیستیم! همانطور که مشاهده می کتید، خورشید ما نیز در میانه تصویر قرار گرفته است.

دیگر از زمین خبری نیست. هر آنچه در این تصویر می‌بینید، ستاره هستند. ما حتی قابل تشخیص نیز نیستیم! همانطور که مشاهده می‌کتید، خورشید ما نیز در میانه تصویر قرار گرفته است. برخی از ستاره‌هایی که در این ویدئو به بررسیشان پرداختیم نیز در این تصویر دیده می‌شوند.

کهکشان راه شیری، خانه ما. در میان انبوه حدود 400 میلیارد ستاره کهکشان راه شیری، پیدا کردن خورشید تقریبا غیر ممکن است. اگر تصویر را ذخیره کنید و بر روی منطقه ای که به عنوان محل حضورمان علامت خورده است زوم کنید، به سختی می توانید خورشید و همسایه هایش را همچون غباری محو بر روی تصویر ببینید.

کهکشان راه شیری، خانه ما. در میان انبوه حدود ۴۰۰ میلیارد ستاره کهکشان راه شیری، پیدا کردن خورشید تقریبا غیر ممکن است. اگر تصویر را ذخیره کنید و بر روی منطقه‌ای که به عنوان محل حضورمان علامت خورده است زوم کنید، به سختی می‌توانید خورشید و همسایه‌هایش را همچون غباری محو بر روی تصویر ببینید.

از این نما می توانید کهکشان راه شیری را ببینید که در کنار کهکشان آندرومدا و دیگر همسایه های کهکشانی خود، مجموعه ای به نم گروه کهکشانی محلی را تشکیل داده اند. برای اطمینان می گویم، تمام اجرام موجود در این تصویر، کهکشان هستند و هر کدام چند صد میلیارد ستاره دارند و هر کدام از آن ستاره ها به طور متوسط 3 سیاره دارند. برخی از آن سیاره ها از ما بزرگترند، برخی هم اندازه و برخی کوچکتر.

از این نما می‌توانید کهکشان راه شیری را ببینید که در کنار کهکشان آندرومدا و دیگر همسایه‌های کهکشانی خود، مجموعه‌ای به نام گروه کهکشانی محلی را تشکیل داده‌اند. برای اطمینان می‌گویم، تمام اجرام موجود در این تصویر، کهکشان هستند و هر کدام چند صد میلیارد ستاره دارند و هر کدام از آن ستاره‌ها به طور متوسط ۳ سیاره دارند. برخی از آن سیاره‌ها از ما بزرگترند، برخی هم اندازه و برخی کوچکتر.

هر کدام از توده های نوری که در این تصویر می بینید، یک گروه کهکشانی هستند که هر کدام از آنها به مانند گروه کهکشانی محلی (که جایگاه آن در تصویر مشخص شده است) حداقل چند ده کهکشان دارند. این به نظرتان خیلی بزرگ است؟ صیر کنید، هنوز راهی طولانی در پیش داریم.

هر کدام از توده‌های نوری که در این تصویر می‌بینید، یک گروه کهکشانی هستند که هر کدام از آنها به مانند گروه کهکشانی محلی (که جایگاه آن در تصویر مشخص شده است) حداقل چند ده کهکشان دارند. این به نظرتان خیلی بزرگ است؟ صیر کنید، هنوز راهی طولانی در پیش داریم.

هر کدام از توده هایی که در این تصویر می بینید، یک ابرخوشه هستند. ابرخوشه سنبله نیز همسایگانی دارد که در کنار یکدیگر مجموعه ای بی نهایت عظیم به نام ابر خوشه محلی را می سازند.

هر کدام از توده‌هایی که در این تصویر می بینید، یک ابرخوشه هستند. ابرخوشه سنبله نیز همسایگانی دارد که در کنار یکدیگر مجموعه‌ای بی نهایت عظیم به نام ابر خوشه محلی را می‌سازند.

خودتان چه حدس می زنید؟ بله ... تنها یک نقطه، تنها یک نقطه از انبوه نقاطی که در این تصویر می بینید، محدوده همان ابرخوشه محلی عظیم که در تصویر پیشین دیدید را نشان می دهد. و تنها سوالی که باقی می ماند این است که از این نما و از این سطح از آگاهی که نگاه می کنیم، موجودی به نام انسان، چه ادعایی و چه حرفی برای گفتن دارد؟

خودتان چه حدس می‌زنید؟ بله … تنها یک نقطه، تنها یک نقطه از انبوه نقاطی که در این تصویر می‌بینید، محدوده همان ابرخوشه محلی عظیم که در تصویر پیشین دیدید را نشان می‌دهد. و تنها سوالی که باقی می‌ماند این است که از این نما و از این سطح از آگاهی که نگاه می‌کنیم، موجودی به نام انسان، چه ادعایی و چه حرفی برای گفتن دارد؟

 

سفر نجومی دور از ذهن ما به پایان رسیده است.

امیدواریم از مطالعه، مشاهده و تصویر آنچه برای شما آماده کردیم، لذت برده باشید.

در آینده در مورد ابعاد کائنات و شگفتی‌های آن بیشتر با شما سخن خواهیم گفت.

لطفا ما را از نظرات خود بی بهره نگذارید.

 

اگر بخواهیم وسعت جهان قابل مشاهده (ابعاد کائنات) را در نظر بگیریم

اگر بخواهیم وسعت جهان قابل مشاهده (ابعاد کائنات) را در نظر بگیریم. برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی (حجم: ۵ MB) بر روی آن کلیک کنید.

 

منابع

منبع، منبع عکس، منیع عکس، منیع عکس، منیع عکس

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. رضا. گفت:

  بسیار عالی ممنون از مطالب خوبتون
  ئ تشکر از آقای الهامیان عزیز

  • به به آقای خرمی عزیز 🙂
   ممنون از لطف شما

   پیشنهاد می کنم اگر به این دست مطالب علاقه داری، این مطلب رو هم بخونی …
   عنوان: ۳۵ تصویر نجومی که دیدگاه شما در مورد علت وجودتان را به چالش می کشند!
   لینک: http://goo.gl/mt7tsk

   بازم به ما سر بزن.
   خوش باشی آقا. 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!