قسمت ۱۴م دوره ابتدای نجوم | سیاره مریخ + اینفوگرافیک

بَهرام یا مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طویل‌تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. هر یک باری که به دور خورشید می‌چرخد، معادل ۶۸۷ روز (روز زمین) طول می‌کشد و شب و روز کمی طولانی‌تر از کره زمین است. بزرگی بهرام حدوداً نصف زمین است و قطر آن ۶۷۹۰ کیلومتر می‌باشد.

غروب خورشید در افق سیاره مریخ

غروب خورشید در افق سیاره مریخ

جو بهرام سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود. کره بهرام دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که شکلی نامنظم دارند. این دو ماه احتمالاً شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند. اگر شخصی در کره مریخ باشد مشاهده خواهد کرد که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب می‌کند. دیموس نصف فوبوس بوده و چنانچه از مریخ به آن نگاه کنیم این ماه بیشتر شبیه به یک ستاره خواهد بود تا یک قمر.

نمایی خیالی از آینده مریخ

نمایی خیالی از آینده مریخ. سیاره مریخ یکی از اصلی ترین گزینه ها برای سکونت نوع بشری است!

روزهای بهرام ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول می‌کشد. از آن‌جا که محور سیاره بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال بهرامی تقریباً ‌دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به‌درازا می‌کشد.

فاصله در اوج: ۲۴۹، ۲۲۸، ۷۳۰ Km یا ۱.۶۶۵، ۹۹۱، ۱۶ Au

فاصله در حضیض: ۲۰۶، ۶۴۴، ۵۴۵ km یا ۱.۳۸۱، ۳۳۳، ۴۶ Au

دوره تناوب مداری: ۶۸۶.۹۶۰۰ روز یا ۱.۸۸۰۸ سال

قمر: ۲ عدد (فوبوس و دیموس)

اینفوگرافیکی از ماموریت های انجام شده برای مریخ در سالهای 1960 تا 1980

اینفوگرافیکی از ماموریت های انجام شده برای مریخ در سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰

اینفوگرافیکی از ماموریت های انجام شده برای مریخ در سالهای 1990 تا آینده!

اینفوگرافیکی از ماموریت های انجام شده برای مریخ در سالهای ۱۹۹۰ تا آینده!

سیاره مریخ سهم ویژه‌ای در اکتشافات و تحقیقات فضایی دارد. از جمله مهمترین فعالیت‌ها در این زمینه، مریخ نوردها هستند. مریخ‌نورد یک خودروی خودکار است که بعد از فرود بر روی سیاره مریخ به حرکت در می‌آید. آزمایشگاه علمی مریخ یا همان کیوراسیتی (کنجکاوی) در واقع جدیدترین مریخ نورد ناسا می‌باشد که “کنجکاوی” به عنوان یکی از بخشهای اصلی برنامه‌های مریخ‌نورد در آگوست ۲۰۱۲ بر سطح مریخ فرود آمد.

سلف پرتره مریخ نورد کنجکاوی

سلف پرتره مریخ نورد کنجکاوی. کنجکاوی به سلفی علاقه خاصی دارد و این عکس را نیز خودش از خودش گرفته است! شاید بتوان گفت که او خود شیفته ترین دست ساخته بشر در فضا است!

 

منابع:

منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آوریل 20, 2015

    […] در اینفوگرافیکی که در ادامه مطلب برای شما ترجمه کرده‌ایم، تمامی ماموریت‌های فضایی به مقصد مریخ تا تاریخ July 2012 (تیر و مرداد ۱۳۹۱) به نمایش گذاشته شده‌اند. ضمن اینکه شما را به مشاهده و بررسی این اینفوگرافیک دعوت می‌کنیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر به اطلاعات بیشتر در مورد مریخ نیازمند هستید، به این مطلب نیز سری بزنید. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!