کالای نجومی منتخب هفته | تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله بلند با مقر EQ5 + تخفیف ویژه

نخستین بار در بیشتر از ۴۰۰ سال پیش، گالیله با یک تلسکوپ شکستی به آسمان نگاه کرد. او از وسیله دست‌ساز خود که شامل دو عدس در دو سمت یک لوله میشد، برای تماشای ماه و مشتری و قمرهایش استفاده کرد و باعث افزایش دانش بشری در این زمینه و ایجاد زنجیره‌ای از اتفاقات شد که در تعریف امروزی ما از نجوم، تاثیر غیر قابل انکاری گذاشت.

اگرچه گالیله به مانند هر انسان دیگری با به پایان رسیدن عمرش این دنیا را ترک کرد؛ اما به مانند معدود انسان‌های بزرگ تاریخ، موجی را ایجاد کرد که همچنان در حال پیشرفت و ترقی است. تلسکوپ‌های شکستی، به یقین، میراث بزرگ گالیله برای نسل‌های پس از او هستند. در این مطلب به معرفی یک تلسکوپ شکستی می‌پردازیم.

تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله بلند با مقر EQ5

تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله بلند با مقر EQ5

تلسکوپ ۱۲۰ میلی‌متری آکروماتیک لوله بلند با مقر EQ5

مدل Bk1201EQ5 با فاصله‌ی کانونی زیاد، نسبت کانونی بیشتری دارد. این نسبت کانونی زیاد، هم باعث افزایش دقت در وضوح می‌شود و هم دستیابی به بزرگنمایی بالا را ساده‌تر می‌کند. همچنین این فاصله کانونی باعث کاهش قابل توجه خطای رنگی در این ابزار می‌شود. پایه EQ5 پایه‌ای بسیار محکم و دقیق است و حرکت آن در هر دو محور بُعد و میل با استفاده از نیروی موتور انجام می‌شود.

این مقر بر دو پایه ی متفاوت می‌تواند استوار شود. پایه در تصویر استیل است و انتخاب دیگر پایه آلومینیومی است. این پایه با استفاده از دوربین قطبی‌کننده‌ی ویژه‌اش (از لوازم جانبی انتخابی) به دقت قطبی شده و در وزن‌های زیاد نیز با دقت کار می‌کند. رصدگران اجرام پرنور و کم‌نور آسمان می‌توانند از این ابزار بزرگ به خوبی استفاده کنند. علاوه بر این می‌توان از پایه‌ی EQ5 ویژه‌ای با امکان جستجوی خودکار هزاران جرم آسمانی استفاده کرد. بدین ترتیب پس از تنظیم ابتدایی تلسکوپ، با وارد کردن نام جرم مورد نظر، سامانه تلسکوپ آن را پیدا کرده و آن رادنبال خواهد کرد.

 

مشخصات فنی این تلسکوپ

ساختار اپتيكي: شکستی آکروماتیک
مقر/پايه:  استوایی EQ5
قطر دهانه (عدسی شیئی): ۱۲۰ میلی‌متر
فاصله كانوني: ۱۰۰۰ میلی‌متر
نسبت كانوني: f/8.3
بيشترين بزرگنمايي كاربردي: ۲۴۰ برابر
چشمي: ۱۰ و ۲۵ میلی متر سوپر ۱٫۲۵ اینچ
جوينده: ۸x50
چپقی: ۹۰ درجه ۲ اینچ
حداكثر قدر قابل مشاهده: ۱۳
توان تفكيك نظري: ۱ ثانیه قوسی
توان گردآوري نور: ۴۰۰ برابر چشم انسان
پيچ حركت ريز: در هر دو محور
موتور: ندارد
لوازم جانبي: فوکوسر ۲ اینچ –  – آداپتور ۱٫۲۵ -بدون موتور -بدون دوربین قطبی کننده
وزن كلي: ۲۷٫۵ کیلوگرم
ابعاد کارتن: ۲۷x49x147

 

آنچه با این تلسکوپ خواهید دید

برای اینکه درک بهتری از آنچه با این تلسکوپ خواهید دید داشته باشید، می‌توانید از فایل فلش زیر استفاده کنید. برای اطلاع بهتر از نحوه کار با این فایل فلش، لطفا اینجا کلیک کنید.

telescope10.swf” />flash animation

برای دیدن نسخه بزرگتر این فایل فلش (Telescope Simulator) اینجا کلیک کنید.

 

این تلسکوپ تا تاریخ ۶ بهمن، با تخفیف ویژه ۱۰ درصد در این آدرس در دسترس است. فرصت را از دست ندهید.

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *