رویدادهای نجومی | نیمه اول آبان ماه

توجه: هر روز از ساعت ۰۰: ۰۰ تا ۲۴ در نظر گرفته‌شده است. در نتیجه رویدادی که در ساعت ۰۱: ۰۰ بامداد روز سه‌شنبه رخ می‌دهد در تاریخ رسمی خود آورده شده؛ در صورتی که آمادگی برای رصد آن باید از دوشنبه (شب) انجام شود.

رویدادهای نجومی

۱ آبان ماه

تربیع آخر ماه

level1_hugeiconدر ساعت ۲۲: ۴۵ ماه به نقطه‌ی میانه بین ماه کامل و ماه نو می‌رسد. در این حالت ماه نیمی روشن و نیمی تاریک است. ماه در این هنگام در حدود نیمه‌شب طلوع می‌کند و تا صبح در آسمان دیده می‌شود.

در تهران ماه در حدود ساعت ۲۳: ۰۷ طلوع می‌کند. ۷ ساعت ۱۲ دقیقه قبل از طلوع خورشید.

مدت زمانی که ماه در حالت تربیع قرار دارد زمان بسیار خوبی برای رصد ماه با یک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک است. در حالی که نیمی از ماه روشن و نیم دیگر تاریک است، ترمیناتور ماه که خط جدا کننده بین ناحیه روشن و تاریکان است، به خوبی قابل‌مشاهده است.

در امتداد این خط با توجه به زاویه تابش و طول بلند سایه‌ها می‌شود کوه‌ها و عوارض سطح ماه را بهتر مشاهده کرد.

در لحظه‌ای که ماه در این شب به تربیع آخر خود می‌رسد، در فاصله 370000 کیلومتری از زمین قرار دارد.

 

۲ آبان ماه

بارش شهابی اسد الاصغر

level3_hugeiconاین بارش شهابی یک بارش شهابی ضعیف در محدوده صورت فلکی شیر کوچک (اسدالاصغر) است. این صورت فلکی در بالای صورت فلکی اسد قرارگرفته است. در اوج این بارش در بهترین حالت می‌توان انتظار چیزی حدود ۲ شهاب در هر ساعت را داشت.

 

۴ آبان ماه

NGC 869 در موقعیت مناسب

level2_hugeiconخوشه باز NGC869 در صورت فلکی برساوش؛ در موقعیت مناسبی برای رصد قرار می‌گیرد. در حدود نیمه‌شب به وقت محلی این خوشه باز در بالاترین موقعیت خود در آسمان قرار خواهد گرفت.

از موقعیت تهران (یا نقاط هم‌عرض دیگر) از حدود ساعت ۱۸: ۱۸ به وقت محلی در بالای افق شمال شرقی با ارتفاع ۳۰ درجه قرار خواهد داشت. قدر این خوشه ستاره‌ای ۴ است و رصد آن را با چشم غیرمسلح کمی مشکل می‌کند اما با یک دوچشمی به خوبی می‌توان آن را دید.

۵ آبان ماه

NGC 884 در موقعیت مناسب

level2_hugeiconخوشه باز NGC 884 در موقعیت مناسبی برای رصد قرار می‌گیرد. در حوالی نیمه‌شب به وقت محلی، این خوشه به بالاترین موقعیت خود در آسمان خواهد رسید.

در موقعیت شهر تهران از ساعت ۱۸: ۱۷ در ارتفاع ۳۰ درجه قرار می‌گیرد و قابل‌مشاهده خواهد بود. قدر این خوشه کروی ۴ است و با کمک یک دوچشمی به راحتی می‌توان آن را مشاهده کرد.

 

۶ آبان ماه

مقارنه عطارد و خورشید

level8_iconlevel6_hugeiconعطارد در حال طی مدار خود به گرد خورشید، از سمت مقابل زمین د منظومه شمسی گذر می‌کند. در این روز از دید ناظر زمینی عطارد بسیار به خورشید نزدیک می‌شود و از کنار آن عبور می‌کند.

این رویداد در هر چرخه ۱۱۶ روزه سیاره یک بار رخ می‌دهد و نشان از پایان حضور عطارد در آسمان صبح و انتقال آن به آسمان شب در طی چند هفته آتی است.

در نزدیک‌ترین حالت عطارد و خورشید دارای جدایی 0°30′ می‌باشند که برای چند هفته عطارد در اثر نور شدید خورشید غیر قابل‌مشاهده می‌شود. در همین حال عطارد به بیشترین فاصله‌اش از زمین خواهد رسید. این فاصله عبارت است از 1.43 AU از زمین؛ اگر عطارد در این حالت قابل رصد بود قطر ظاهری آن چیزی در حدود ۴.۷ ثانیه قوسی می‌بود.

 

۸ آبان ماه

مریخ در حضیض

level7_iconسیاره سرخ پس از ۶۸۷ روز گردش در مدارش بیضی‌اش در حدود ساعت ۱۳ به نزدیک‌ترین نقطه به خورشید (حضیض مداری) با فاصله‌ای 1.38 AU می‌رسد.

این رویداد اثری بر ظاهر مریخ ندارد و تغییر قابل‌مشاهده‌ای برای ناظر زمینی در پی نخواهد داشت با این حال مریخ در حدود ساعت 17:37 به وقت تهران در بالای ۳۰ درجه از افق جنوبی قرار می‌گیرد و در ساعت 21:57 غروب خواهد کرد.

۹ آبان ماه

ماه نو

level8_iconlevel6_hugeiconدر این روز در ساعت 21:10 مقارنه ماه و خورشید روی می‌دهد و ماه نو متولد می‌شود.

هم‌نشینی زهره و زحل

level1_hugeiconزهره و زحل در این روز با جدایی زاویه‌ای 2°59′ از یکدیگر دیده می‌شوند. رصد این دو سیاره در نزدیکی هم در این روز کمی مشکل است زیرا ارتفاع کمی در آسمان دارند و ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه بعد از خورشید غروب می‌کند.

در لحظه نزدیک‌ترین فاصله؛ دو سیاره برای رصدگرها در ایران غروب کرده‌اند و قابل‌مشاهده نیستند؛ اما ساعتی قبل از غروب دو سیاره نیز می‌توان آن‌ها را در اسمان در فاصله مناسبی از یکدیگر با چشم غیرمسلح دید. جدایی دو سیاره اندکی زیاد است ولی زهره با قدر -4.4 و زحل با قدر 0.3 در فاصله‌ای نه چندان دور از هم به صورت دو نقطه نورانی دیده می‌شوند.
اگر از آسمان شب عکاسی می‌کنید، ممکن است از ترکیب این دو جرم درخشنده در آسمان با عوارض زمینی بتوانید عکس‌های زیبایی تهیه کنید.

۱۰ آبان ماه

زهره در اوج

level7_iconسیاره زهره در گردش به دور خرشید در مدارش به نقطه اوج مداری خود می‌رسد. این رویداد هر ۲۲۵ روز یک بار رخ می‌دهد. فاصله زهره از خورشید در حالت اوج مداری به 0.73 AU می‌رسد. زمان دقیق رسیده زهره به نقطه اوج در مدارش ساعت 11:55 به وقت رسمی کشور است.

زهره مداری تقریباً دایره‌ای دارد و اختلاف بین حالت اوج و حضیض مداری آن تنها 1.5% است. این رویداد قابل تشخیص با چشم و تلسکوپ نیست و رصدگر اثری از آن را نمی‌تواند مشاهده کند.

رصد زهره در این شب‌ها اندکی سخت است، زیرا ارتفاع آن به سختی به ۱۵ درجه (برای تهران) می‌رسد. لذا برای رصد آن باز بودن و پاک بودن افق ضروری است.

ماه در اوج

level7_iconlevel8_iconماه به دورترین نقطه در مدارش به زمین می‌رسد و در نتیجه آن کمی کوچک‌تر دیده خواهد شد. فاصله ماه از زمین متغیر است زیرا مدار آن دایره کامل نیست. ماه در این مدار بیضی شکل هر ماه به دور زمین می‌گردد و فاصله‌اش از زمین حدود ۱۰ درصد تغییر می‌کند. این فاصله در اوج 405,000 km و در حضیض 363,000 km است.

این به آن معنی است که اندازه ماه در آسمان نیز در هر ماه تغییر می‌کند، این تغییر حدود ۱۳ درصد است. درخشندگی ماه نیز اندکی تغییر خواهد کرد، ماه در حضیض مداری کمی روشن‌تر خواهد بود.

در این ماه اندازه قمر زمین 29.37 ثانیه قوسی است، برای مقایسه ماه در حالت متوسط قطری معادل 31.07 است.

در این روز ماه در ساعت 13:30 به نقطه اوج مداری خود می‌رسد. همچنین سن ماه ۲۹ روز است.

منبع،

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *