ویدئو | نمای ستارگان دیگر در جایگاه خورشید، از دید زمینی ها

چه میشد اگر زمین ما به دور ستاره‌ای غیر از خورشید می گردید؟

شبکه تلویزیونی Roscosmos به تازگی ویدئویی در این مورد منتشر کرده است که ستاره‌های معروف آسمان را به جای خورشید قرار داده و نمای آنها را در آسمان و افق زمین شبیه‌سازی کرده است.

در حالی که این ویدئو کاملا فانتزی است – و به این مسئله که تکامل در زمین در صورت قرار گرفتن در مدار هر کدام از این ستارگان چگونه می‌بود توجه نکرده است – شبیه‌سازی‌های آن کاملا خوب ساخته شده و درک تازه‌ای از دنیای احتمالی ما در اطراف هر کدام از این ستارگان را ارائه می‌دهد.

برای مشاهده این ویدئو، در ادامه با بلاگ علم بازار همراه باشید.

 

برای مشاهده و دانلود این ویدئو در کانال علم بازار در آپارات، اینجا کلیک کنید. (حجم: ۷٫۷۷ MB)

برای هر کدام از ستارگان مورد بررسی در این ویدئو، دو نما در نظر گرفته شده است. این ستارگان به ترتیب عبارتند از:

۱- سامانه سه‌گانه آلفا قنطورس (Alpha Centauri)

سه ستاره‌ای که در ابتدای ویدئو در آسمان زمین به نمایش درمی‌آیند، سامانه سه‌گانه آلفا قنطورس هستند. آلفا قِنطورِس (Alpha Centauri) یا رجل قنطورس (پای اسب‌مرد) یا ظُلمان (شترمرغ‌ها) نام ستاره‌ای است در صورت فلکی قنطورس.

آلفا قنطورس یک ستارهٔ دوتایی است که به همراه پروکسیما قنطورس که بسیار کم‌نورتر است یک سامانهٔ سه‌گانه تشکیل می‌دهد. این سامانه، از همهٔ ستاره‌ها به منظومه خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیر مسلح به صورت چهارمین ستاره درخشان آسمان شب دیده می‌شود. فاصلهٔ آلفا قنطورس از خورشید ۴٫۳۶ سال نوری است. شعاع A-آلفا قنطورس ۲۳ درصد از خورشید بیشتر است و چگالی آن نیز ۱۰ درصد بیشتر از خورشید ما است.

ستاره دوتایی رجل قنطورس، از دو ستاره A و B تشکیل شده که حدوداً هر ۸۰ سال یک‌بار گرد مدار خود می‌گردند. فاصله ستاره A از ستاره B در حدود ۲۳٫۷ واحد نجومی است که قابل مقایسه است با فاصله سیاره اورانوس از خورشید. البته این فاصله، میانگینی از فاصله دو ستاره A و B است و به خاطر مدارهای بسیار ناهم‌مرکز این دو پیکر آسمانی، فاصله آن‌ها نسبت به هم میان ۱۱ تا ۳۵ واحد نجومی نوسان می‌کند.

مقایسه اعضای سیستم آلفا قنطورس

مقایسه اعضای سامانه آلفا قنطورس

۲- شباهنگ (شعرای یمانی، Sirius)

در ثانیه ۳۷ این ویدئو، ستاره شباهنگ را می‌بینید. شباهنگ درخشان‌ترین ستاره آسمان شب است. این ستاره در فارسی با نام‌های کاروان‌کش، وَراهَنگ، شب‌کش، خُنُک، تیر و تیشتر نیز نامیده می‌شود. نام عربی آن شعرای یمانی و نام انگلیسی آن Sirius است.

شباهنگ تقریباً از همهٔ نقاط مسکونی زمین دیده می‌شود و در نیمکرهٔ شمالی به عنوان یک رأس مثلّث زمستانی شناخته می‌شود. شباهنگ با فاصله ای معادل ۸٫۶ سال نوری یکی از نزدیکترین ستاره‌ها به زمین است. جرم شباهنگ ۲٫۴ برابر جرم خورشید، و قدر ظاهری آن منفی ۱٫۴۷ است.

این ستاره در صورت فلکی سگ بزرگ قرار دارد به همین دلیل در زبان انگلیسی به آن Dog Star هم می‌گویند. نام آن در نظام نام‌گذاری بایر «آلفا سگ بزرگ» (به انگلیسی: Alpha Canis Majoris) است.

مقایسه ستاره شباهنگ با خورشید

مقایسه ستاره شباهنگ با خورشید

۳- سماک رامح (Arcturus)

در ثانیه ۵۹ این ویدئو، ستاره سماک رامح را می‌بینید. این ستاره یکی از اولین ستاره هایی‌است که سرعت نسبی آن با مقایسه با نقشه‌های قدیمی ستاره‌ها اندازه‌گیری شده است و مشخص شده که حرکت نسبی آن از هر ستاره پرنوری به جز آلفا قنطورس بیشتر است. احتمالاً در مرحله سوزاندن هلیوم و تبدیل آن به کربن درون هسته‌اش می‌باشد و از لحاظ عناصر فلزی فقیر است. احتمال دارد که از منطقه‌ای بسیار دورتر آمده باشد و یک نظریه این است که عضو کهکشان کوتوله ای با ۱۰۰ میلیون ستاره بوده که بین ۵ تا ۸ میلیاردسال پیش توسط کهکشان راه شیری بلعیده شده است.

سماک رامح بعد از مدتی زندگی در هاله کهکشان راه شیری به طور اتفاقی وارد صفحه کهکشان شده است. سماک رامح عضو گروهی از ستاره‌های پراکنده در آسمان است که حرکتی مشابه در فضا دارند. این گروه “ستاره‌های متحرک سماک رامح” نامیده می‌شوند.

مقایسه خورشید با ستاره سماک رامح و برخی ستارگان دیگر

مقایسه خورشید با ستاره سماک رامح و برخی ستارگان دیگر

۴- نسر واقع (Vega)

در ثانیه ۰۱:۲۳ این ویدئو، ستاره نسر واقع را می‌بینید. ستاره نسر واقع روشن‌ترین ستاره صورت فلکی شلیاق یا چنگ رومی است. ستاره‌ای از قدر ۰٫۰ که چهارمین ستاره پر نور آسمان می‌باشد. نسر واقع زمانی ستاره قطبی بوده و ۱۲۰۰۰ سال دیگر نیز ستاره قطبی خواهد شد. یعنی محور زمین در سال ۱۴۰۰۰ بعد از میلاد بار دیگر به سوی این ستاره خواهد بود. خورشید، به همراه زمین و سیارات دیگر، در جمع خوشه محلی ستارگان با سرعت ۲۰ کیلومتر در ثانیه به سمت ستاره نسر واقع حرکت می‌کند.

نسر واقع ستاره دوگانه‌ایست که همدم آن ستاره‌ای کم‌نور از قدر ۱۰٫۵ و به رنگ نارنجی است. حال آنکه خود نسر واقع به رنگ آبی متمایل به سفید می‌باشد. نسر واقع از نظر طیفی ستاره‌ای از گونه A است.

مقایسه خورشید با ستاره نسر واقع و برخی ستارگان دیگر

مقایسه خورشید با ستاره نسر واقع و برخی ستارگان دیگر

۵- ستاره قطبی (ستاره شمالی، Polaris)

از ثانیه ۰۱:۵۱ این ویدئو به بعد نیز ستاره قطبی را می‌بینید. ستاره قطبی یا ستاره شمالی ستاره‌ای است که بسیار نزدیک به امتداد محور زمین بر کره سماوی باشد، و جهت شمال (در نیمکره شمالی) یا جنوب (در نیمکره جنوبی) را نشان می‌دهد؛ و ستاره‌ای است که با این موقعیت محلش نسبت به ناظر ساکن روی زمین تغییر نمی‌کند. در حال حاضر این موقعیت از آن ستاره جُدَی است که با قدر ظاهری ۲/۱ درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی خرس کوچک است، اما به دلیل حرکت تقدیمی زمین این مکان تغییر می‌کند. در ۴۰۰۰ سال پیش ستاره قطبی ستاره اتا آبمار بود، ۳۰۰۰ سال پیش ستاره قطبی ستاره ثعبان، و در سال ۱۴۰۰۰ میلادی ستارهٔ قطبی ستارهٔ نسر واقع خواهد بود.

ستاره قطبی یا ستاره شمالی

ستاره قطبی یا ستاره شمالی

 

در انتها امیدواریم از مشاهده این ویدئو و مطالعه اطلاعات تکمیلی لذت برده باشید. اینگونه ویدئوها و شبیه‌سازی‌ها، کاربردهای آموزشی و ترویجی بسیاری دارند و می‌توانند به بهبود درک و دیدگاه مردم و علاقمندان نسبت به پدیده‌های نجومی، کمک شایان توجهی بکنند.

اگر شما نیز چنین محتواهایی سراغ دارید، خوشحال می‌شویم که آنها را با ما از طریق بخش نظرات همین مطلب به اشتراک بگذارید.

 

منابع:

منبع، منبع، منبع، منبع، منبع، منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس،منبع عکس

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. بسیار ویدئو جالبی بود
  تشکر فراوان بابت این مطلب

 2. مجید گفت:

  با درود، مرسی از ویدیو جالب شما خیلی زیبا بود، خیلی دوست دارم در مورد ستارگان و همینطور آسمان شب مطالبی را بدانم و یاد بگیرم، آیا مراکزی وجو دارند برای فراگیری این علم. با سپاس از لطف شما…

 1. می 11, 2015

  […] […]

 2. جولای 6, 2015

  […] خورشید ما نیز در میانه تصویر قرار گرفته است. برخی از ستاره هایی که در این ویدئو به بررسیشان پرداختیم نیز در این تصویر دیده می […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!