قسمت چهارم دوره ابتدای نجوم | صورت های فلکی

صورت های فلکی

صورت‌فلکی (پیکر آسمانی) مجموعه‌ای از ستاره‌ها است که از دیدگاه زمینی به شکل خاصی تشبیه و نام‌گذاری شده‌ است. در واقعیت سه‌بعدی، ستارگان یک صورت فلکی لزوماً به هم نزدیک نیستند و ربطی به هم ندارند. قرار دادن آنها در یک مجموعه صرفاً به خاطر نزدیکی ظاهری از دیدگاه زمینی است. دسته‌بندی ظاهری ستارگان به صورت پیکرهای آسمانی از نظر نشانی‌دهی و تهیه نقشه‌های آسمان مفید است.

اینفوگرافیک طرح کلی صورت های فلکی آسمان در طول سال

در اینفوگرافیک فوق می‌توانید نمایی از کلیه صورت فلکی‌های موجود در آسمان نیمکره شمالی و جنوبی در زمان‌های مختلف سال را مشاهده کنید. چنانچه بتوانیم نسخه‌های با کیفیت‌تر از این اینفوگرافیک را پیدا کنیم، شاید در آینده آن را ترجمه کرده و در بلاگ بگذاریم. اینفوگرافیک‌ها، کاتالوگ‌ها، دستگاه‌ها، نرم‌افزارها و کتابچه‌های متفاوتی برای آشنایی و کار راحت‌تر با صورت فلکی‌های آسمان ایجاد شده‌اند که برخی از آنها را در اینجا می‌توانید ببینید.

 

ستاره قطبی

ساکنان نیمکره شمالی از دیرباز ستاره‌ای را می‌شناسند که تشخیص حرکت آن بسیار دشوار است. این ستاره که به نام «جَدی» شناخته میشود، تقریبا در راستای قطب شمال زمین واقع است. امتداد محور چرخش زمین به طرف قطب شمال آسمان، بسیار نزدیک این ستاره است. راستای محور چرخش زمین همواره ثابت نیست، بلکه مانند راستای محور یک فرفره، به آرامی تغییر می‌کند و بنابراین مکان ستاره قطبی نیز در آسمان تغییر می‌کند. ۱۳۰۰۰ سال بعد راستای محور زمین در تمامی آسمان از ستاره نسر واقع می‌گذرد. ۲۵۸۰۰ سال بعد باز هم راستای محور زمین از ستاره جدی می‌گذرد.

راهنمای پیدا کردن ستاره قطبی در آسمان

راهنمای پیدا کردن ستاره قطبی در آسمان

اگر یادتان باشد، در مطلب دیروز بلاگ نیزبه بررسی یک فایل فلش شبیه ساز گردش ستاره‌ها و صورت فلکی‌های دور قطبی پرداختیم، که برای درک بهتر این مطلب، یک بار دیگر آن را در اینجا قرار می‌دهیم.

dipperclock.swf” />flash animation

برای دیدن نسخه بزرگتر این فایل فلش (dipperclock) اینجا کلیک کنید.

 

ستارگان دور قطبی

عده‌ای از ستارگان نزدیک به قطب آسمان ، هیچگاه طلوع و غروب نمی‌کنند، بلکه همواره در بالای افق دیده می‌شوند. اینها را ستارگان دور قطبی می‌نامند. با چرخش زمین به دور محور خود ، ستارگان دایره‌هایی به مرکز قطبهای آسمان رسم می‌کنند. یکی از راههای جالب توجه برای نشان دادن این دایره‌ها ، عکسبرداری با زمان نوردهی بیشتر است. اگر دوربین عکاسی را متوجه آسمان کنیم و دهانه نورگیر آن را مدت زمان بیشتری باز نگه داریم، مسیر دایرهای شکل ستارگان را برعکس خواهیم دید.

 

مسیر حرکت ستارگان قطبی

عده ستارگان دور قطبی در هر حال ، به عرض جغرافیایی بستگی دارد. از آنجا که ستارهی قطبی همواره در بالای قطب شمال زمین است، ناظر ساکن قطب، همواره این ستاره را در بالای سر خود خواهد دید. در نظر او همه ستارگان در مسیرهای دایره‌ای به دور ستاره قطبی می‌گردند و هیچ یک طلوع و غروب ندارند! برعکس، ناظری که در استوا است، ستارهی  قطبی را در افق شمالی خود می‌بیند. در نظر او هیچ ستاره‌ای دور قطبی نیست و همه آنها طلوع و غروب می‌کنند. اگر این ناظر به طرف شمال حرکت کند، هر چه از استوا دورتر شود، ستاره قطبی را از افق بالاتر خواهد دید.

عکس رد ستاره از عکاسی به نام جاستین نگ

عکس رد ستاره از عکاسی به نام جاستین نگ

 

 

کتاب صورت های فلکی با درخشش در تاریکی
کتاب صورت‌های فلکی با درخشش در تاریکیستاره‌شناسی آماتوری، ساده و تفریحیه. البته اگر شما بدونید که باید به کجا نگاه کنین و دنبال چی بگردین! تو این کتاب که برای جوانان و مبتدیان علاقمند به ستاره‌شناسی نوشته شده٬ می‌تونید اطلاعات زیادی در مورد صورتهای فلکی رو پیدا کنید. شکلهایی که در تاریکی می‌درخشن٬ شامل صورت‌های فلکی عمده قابل رویت در هر فصل از سال. شما می‌تونید به حالت قدم به قدم بیشتر از ۳۰ ستاره و گروه‌های ستاره‌ای رو پیدا کنین. به همراه اسامی صورت‌های ‌فلکی٬ خلاصه‌ای از افسانه‌های مربوط بهشون هم آورده شده. در مجموع این کتاب ۸ نقشه با قابلیت درخشش در تاریکی رو داره. اگر به یاد گرفتن صورت فلکی‌های آسمون علاقمندید، می‌تونید این کتاب رو از اینجا تهیه کنید.

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!